Voľby do Európskeho parlamentu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú každých päť rokov na základe všeobecného hlasovacieho práva. Právo voliť do Európského parlamentu, priamo volenej inštitúcie Európskej únie (EÚ), majú všetci občania EÚ, teda každý občan niektorého členského štátu EÚ.

Posledné voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 sa uskutočnili v 28 členských štátoch EÚ v dňoch 23. až 26. mája 2019. Nových 705 europoslancov reprezentuje zhruba 500 miliónov Európanov.

Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnili v roku 1979. Dovtedy boli europoslanci vysielaní z národných parlamentov jednotlivých krajín EÚ.

Volebný systém[upraviť | upraviť zdroj]

Európske voľby nemajú jednotné pravidlá. Každý členský štát si môže zvoliť vlastný systém volieb, ktorý však musí spĺňať tri podmienky:

  • musí ísť o formu pomerného zastúpenia na základe kandidátnych listín politických strán alebo preferenčných hlasov
  • krajina môže byť rozdelená do viacerých volebných obvodov za predpokladu, že to nenaruší pomerný volebný systém
  • volebné kvórum v jednotlivých štátoch nesmie byť vyššie než päť percent

Pridelenie kresiel členským štátom vychádza zo zásady degresívnej proporcionality - to znamená, že hoci sa berie do úvahy počet obyvateľov jednotlivých krajín, menšie štáty si volia viac europoslancov než im prislúcha podľa počtu obyvateľov. Keďže počet poslancov pre jednotlivé krajiny EÚ vyplýva z dojednaných zmlúv, neexistuje vzorec, ktorým by sa členským štátom prideľovali kreslá. So zmenami musia jednomyseľne súhlasiť všetky krajiny EÚ.

Deň volieb[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe volieb z roku 2004 zastupuje Slovensko v Európskom parlamente 14 poslancov. V júnových voľbách si občania Slovenska zvolia 13 zástupcov. Vo väčšine krajín (Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Litva, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko) voľby prebehnú v nedeľu 7. júna. O deň skôr budú voliť občania v Lotyšsku, na Cypre, Malte a Slovensku. V Holandsku a Veľkej Británii prebehne hlasovanie vo štvrtok 4. júna a v Írsku zas 5. júna. Niektoré krajiny majú dva volebné dni. V Česku je to 5. a 6. jún a v Taliansku 6. a 7. jún.

Výsledky volieb[upraviť | upraviť zdroj]

Výsledky volieb budú vyhlásené v nedeľu 7. júna po uzavretí poslednej volebnej miestnosti o 22:00. Novozvolený Európsky parlament zasadne 14. júla.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]