Euroregión

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pod pojmom euroregión sa rozumie cezhraničná spolupráca najmenej dvoch susediacich regiónov v európskych krajinách. Cieľom takéhoto zrduženia je podpora a realizácia spoločných projektov na kultúrnej, sociálnej, hospodárskej a infraštruktúrnej úrovni. Spravidla ide o pohraničné teritóriá poznačené rovnakými atribútmi, ako vzdialenosť od hlavného mesta, zaostalejší vývoj, spoločná história a podobnosť lokálnych problémov. Euroregióny, ako také, nemajú žiadnu legislatívnu kompetenciu, sú dobrovoľným zoskupením obcí alebo vyšších územných celkov, ktoré si volia radu a prezídium. Rozhodujúcim orgánom je valné zhromaždenie. Majú však nárok na dotácie z fondov EU.

Euroregióny začali vznikať v západnej Európe už v 50. rokoch 20. storočia.[1] Ich zastrešujúcou organizáciou je Asociácia európskych cezhraničných regiónov, založená v roku 1971 v nemeckom Bonne.

Euroregióny na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku bola snaha zakladať euroregióny od roku 1992, avšak vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1993 - 1998 neboli ich vzniku naklonené a akékoľvek aktivity cezhraničnej spolupráce na inej ako vládnej úrovni boli zastavené.[2] Až v roku 1999 vláda Mikuláša Dzurindu existenciu euroregiónov legislatívne ukotvila.[3] Od vtedy sú registrované tieto euroregióny:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Euroregiony. [online]. [Cit. 2009-04-02]. Dostupné online. Archivované 2008-12-19 z originálu.
  2. Euroregióny na Slovensku.
  3. Pokračovanie podpory pre euroregióny dostalo zelenú.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]