Centrope

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z CENTROPE)
Mapa regiónu

Centrope je euroregión, ktorý zasahuje do štyroch stredoeurópskych krajín, Česka, Maďarska, Rakúska a Slovenska. Vyznačuje sa veľmi vysokým ekonomickým rastom, patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce a najperspektívnejšie regióny v Európe.

Patria sem 4 významné mestá, Brno v Česku, Győr v Maďarsku, Viedeň v Rakúsku a Bratislava na Slovensku, ako aj okolité regióny Južné Čechy a Južná Morava, západná časť Maďarska, rakúske spolkové krajiny Burgenland a Dolné Rakúsko a Bratislavský samosprávny kraj a Trnavský samosprávny kraj.

Bol založený v roku 2003 deklaráciou z Kittsee[1][2]. Tento región, ktorý sa nachádzal v rakúsko-uhorskej monarchii, bol dôležitým kultúrnym, dopravným a priemyselným centrom v Európe ešte pred prvou svetovou vojnou. Najmä z dôvodu vzniku východného bloku (nem. Ostblock) po druhej svetovej vojne, ktorý bol zabezpečený pred Rakúskom železnou oponou, sa synergie jednotlivých častí regiónu stratili na celé desaťročia.

Jeho pomyselné centrum tvoria mestá Viedeň a Bratislava (Metropolitný región Bratislava-Viedeň) a rozkladá sa v okolí s polomerom okolo 200 km a žije tu okolo 6 miliónov obyvateľov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KTV_GTISCHBERGER. CENTROPE - Grenzueberschreitender Lebens- und Wirtschaftraum in Zentraleuropa [online]. www.wien.gv.at, [cit. 2020-08-24]. Dostupné online. Archivované 2019-08-02 z originálu. (po nemecky)
  2. KTV_FBIECHELE. Centrope - grenz�berschreitende Zusammenarbeit zwischen �sterreich, Ungarn, Slowakei und Tschechien [online]. www.wien.gv.at, [cit. 2020-08-24]. Dostupné online. (po nemecky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]