Evolventné ozubenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ozubený prevod s priamymi zubmi s evolventným ozubením.

Evolventné ozubenie je je ozubenie, ktorého činná časť boku zuba má tvar evolventy. Je to najčastejšie používaný typ ozubenia v technických zariadeniach.

Tvar zubov[upraviť | upraviť kód]

Obrys boku zubov je tvorený časťou špirálovitej krivky, ktorú vytvorí bod priamky, odvaľujúcej sa po základnej nehybnej kružnici. Názornejší príklad je dráha značky na niti, ktorá sa napnutá odvíja z nehybnej valcovej cievky.

Charakterisitika[upraviť | upraviť kód]

Dôvodom, prečo je evolventné ozubenie najrozšírenejšie, je jeho geometrická charakteristika. Pri otáčaní dvoch ozubených kolies (prípadne kolesa a hrebeňa) v zábere sa bod, v ktorom sa zuby dotýkajú, pohybuje po priamke, ktorá je zároveň nositeľkou prenášanej sily. Kolmá vzdialenosť tejto priamky od osi otáčania je konštantná, následkom čoho je pri rovnakej sile medzi zubami konštantný aj krútiaci moment prenášaný ozubením. Záber kolies teda nevyvoláva kolísanie prenášaného momentu, ktoré by inak bolo zdrojom zvýšených vibrácií a hluku. Ani evolventné ozubenie sa pri prevádzke nevyhne otieraniu zubov v zábere, tento proces je hlavným zdrojom ich opotrebenia.

Použitie[upraviť | upraviť kód]

Optimálne pri prevode z rýchlych otáčok na pomalé. Pri prevode pomalého na rýchle je optimálne cykloidné ozubenie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]