Fabelmanovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fabelmanovci
Originálny názov The Fabelmans
Žáner Dramatický, životopisný
Dĺžka 151 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 10. september, 2022
Spoločnosť Amblin Partners, Amblin Entertainment
Filmový štáb
Réžia Steven Spielberg
Produkcia Tony Kushner a Steven Spielberg
Scenár Tony Kushner, Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg
Kamera Janusz Kamiński
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Fabelmanovci (v angličtine: The Fabelmans) je americký dramatický film z roku 2022 režiséra Stevena Spielberga. Scenár k filmu napísali Tony Kushner a Steven Spielberg, ktorí sa venovali aj produkcii filmu. Herecké obsadenie tvorili herci Gabriel LaBelle, Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen a Judd Hirsch.

Film je čiastočne autobiografický príbeh voľne založený na Spielbergovom dospievaní a prvých rokoch jeho režisérskej kariéry. Jeho príbeh je rozprávaný prostredníctvom Sammyho Fabelmana, fiktívneho mladého začínajúceho filmára, ktorý skúma, ako mu sila filmu môže pomôcť nahliadnuť pravdu o jeho dysfunkčnej rodine a ľuďoch okolo neho. Titulnú rolu Sammyho stvárnil Gabriel LaBelle.

Film je venovaný Spielbergovým skutočným rodičom, Arnoldovi Spielbergovi a Leah Adler. Film produkovali Spielbergove spoločnosti Amblin Entertainment a Reliance Entertainment. Spielberg projekt vymyslel už v roku 1999, keď jeho sestra Anne napísala scenár s názvom I'll Be Home. Spielberg mal výhrady na skúmanie rodinného príbehu kvôli obavám, že by to jeho rodičom ublížilo, a projekt bol odložený. Spielberg sa k projektu vrátil so svojim častým spolupracovníkom, scenáristom Tonym Kushnerom v roku 2019 počas nakrúcania filmu West Side Story. Scenár dokončili v roku 2020 počas pandémie covid19. Krátko potom bol oficiálne zahájený vývoj filmu, pričom konkurz hereckých rolí, prebiehal od marca do mája 2021. Hlavné natáčanie začalo v júli toho istého roku v Los Angeles v Kalifornii a skončilo v septembri.

Svetová premiéra filmu sa uskutočnila 10. septembra 2022 na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, kde získal Cenu divákov. Dňa 11. novembra 2022 bol film uvedený v obmedzenom počte kín v Spojených štátoch a 23. novembra 2022 bol spoločnosťou Universal Pictures distribuovaný do celého sveta.

Filmu sa dostalo veľkého ohlasu od filmových kritikov. Film získal sedem nominácii na prestížne filmové ocenenie Academy Awards, pričom ani jednu nomináciu nepremenil na víťazstvo.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Fabelmanovci

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Fabelmans na českej Wikipédii.