Fargo (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fargo
Originálny názov Fargo
Žáner dráma, krimi
Dĺžka 98 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1996
Spoločnosť Gramercy Pictures
Rozpočet 7 miliónov $ (odhad)
Zárobok 60 611 975 $
Filmový štáb
Réžia Joel Coen
Scenár Joel a Ethan Coen
Produkcia Working Title Films
Hudba Carter Burwell
Kamera Roger Deakins
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Fargo je cynický kriminálny triler od bratov Joela a Ethana Coenových z roku 1996. Film vznikol mimo Hollywoodu.

V roku 2014 vznikol na stanici FX rovnomenný televízny seriál, ktorý zobrazuje iné kriminálne prípady v rovnakej lokalite ako film. Coenovci na ňom pracovali ako výkonní producenti.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Jerry Lundegaard je predavač áut v Minneapolise. Kvôli svojim finančným problémom vymyslí plán únosu svojej ženy. Prostredníctvom mechanika Shepa Proudfoota kontaktuje dvoch zločincov Gaeara Grimsruda a Carla Showaltera. Požiada ich, aby uniesli jeho ženu za výkupné 80 000 dolárov. Jerry však plánuje oznámiť svojmu bohatému svokrovi, že výkupné je milión dolárov a navýšenú sumu, vyplatenú jeho svokrom, plánuje použiť na zaplatenie vlastných dlhov.

Únos vychádza podľa plánu až dovtedy, kým únoscovia nezastrelia policajta a ďalších dvoch svedkov vraždy. Vraždy začne vyšetrovať miestna šerifka Marge Gundersonová, ktorá sa rýchlo dostane na stopu únoscov. Pri preberaní výkupného Carl zastrelí Jerryho svokra, ktorý sa rozhodne zrealizovať predávanie výkupného sám. Po zistení, že kufrík s výkupným obsahuje milión dolárov Carl kufrík ukryje a svojmu partnerovi Carlovi prinesie len sľúbených 80 000 dolárov, ktorý medzitým zabije Jerryho ženu. Pri hádke o auto Gaear zabije Carla sekerou a telo sa snaží zlikvidovať v drvičke na drevo. Pri tom ho však pristihne šerifka Marge Gundersonová a zatkne ho. Jerryho neskôr tiež zatknú v moteli v Bismarcku. Peniaze za výkupné nakoniec nikto nezíska.

Pravdivosť verzus fikcia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa úvodného textu vo filme je film natočený podľa skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v roku 1987 v Minnesote. V skutočnosti je však celý príbeh filmu fiktívny, čo sa aj píše v titulkoch na konci filmu.

Niektoré scény vo filme sú inšpirované skutočnými udalosťami z rôznych kriminálnych prípadov. Napríklad scénka v ktorej Gaear Grimsrud strká mŕtvolu Carla Showaltera do drvičky na drevo je inšpirovaná skutočným kriminálnym prípadom, v ktorom manžel zavraždil svoju manželku a potom ju strčil do drvičky na drevo.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Filmovanie vonkajších scén sa postupne presúvalo z Minnesoty do Severnej Dakoty a Kanady kvôli blížiacej sa jari a topiacemu sa snehu.
  • Žiadna zo scén sa nenatáčala v meste Fargo.
  • Film v skutočnosti nie je založený na skutočnej udalosti.
  • Herecká rola Carla Showaltera bola špeciálne napísaná pre herca Steva Buscemiho.
  • Snežný pluh prechádzajúci popred motel v závere filmu pôvodne nebol v scenári. Štátni zamestnanci totiž ignorovali tabule upozorňujúce motoristov, aby neprechádzali popred motel počas nakrúcania.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film získal dvoch Oscarov a ďalších 52 ocenení a 30 nominácii.

  • Frances McDormandová získala v roku 1997 Oscara za najlepšiu hlavnú úlohu.
  • Film získal Oscara v roku 1997 za najlepší scenár.