Farscape

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Farscape je austrálsko-americký televízny sci-fi seriál. Seriál sa natáčal v rokoch 19992003, keď bol po 4 sériách (88 častí) bez rozuzlenia deja ukončený. Po veľkých protestoch fanúšikov sa zozbierali peniaze na vytvorenie štvorhodinovej minisérie Farscape: Peacekeeper Wars. Po skončení natáčania sa svet Farscape ďalej rozvíja prostredníctvom komiksov.

Claudia Black na akcií pre záchranu Farscape v roku 2004

Príbeh televízneho seriálu Farscape začína príchodom Johna Crichtona (Ben Browder) do neznámej časti vesmíru cez červiu dieru. Dostáva sa na živú loď obsadenú trestancami, ktorých snom je prežiť a nedostať sa do rúk mierotvorcom, ľuďom starajúcim sa o poriadok v galaxií, no v skutočnosti skôr nájomných žoldnierov. Hlavnými postavami sú ďalej ex-mierotvorca Aeryn Sun (Claudia Black), Ka D'Argo (Anthony Simcoe), Pa'u Zotoh Zhaan (Virginia Hey), Chiana (Gigi Edgley) a Stark (Paul Goddard) vrátane niektorých postáv, ktoré nie sú hrané hercami ale bábkohercami a následne dabované.

Ústrednou témou je snaha všetkých hlavných hrdinov dostať sa domov. Obmedzený počet postáv je využívaný na prehlbovanie vzťahov medzi jednotlivými postavami, podobne ako v seriáli Battlestar Galactica. Väčšinou sa dej odohráva na živej lodi nazvanej Moya, ktorá komunikuje s posádkou prostredníctvom pilota.

Série[upraviť | upraviť zdroj]

1. séria 1999-2000[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá séria ukazuje príchod Johna Crychtona do neznámej časti vesmíru. Po tom, čo sa bez vlastného zapričinenia dostal cez červiu dieru ďaleko od Zeme, do neho nechtiac narazilo malé lietadlo, ovládané bratom Bialara Craisa, ktorý to neprežil. Začína teda polovanie na Johna Crychtona a tiahne sa po celej prvej sérií. Koniec série je zameraný na tehotenstvo biologicko-mechanickej lode Moya, ktorá sa stala útočiskom posádky. Medzi hlavné postavy sa pridáva Chiana. Prvá séria je taktiež dosť odlišná od neskorších sérií - jeden diel trvá 50 minút v porovnaní s 44 minútami v ostatných sériách, a taktiež niektoré masky sú veľmi odlišné a menej detailné ako v neskorších sériách.

2. séria 2000-2001[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá séria je zameraná na nového nepriateľa menom Scorpius. Pomocou kresla schopného čítať myšlienky sa dozvedá, že John Crichton má v hlave všetky potrebné informácie o červích dierach, po ktorých Scorpius túži. Predošlý hlavný nepriateľ, Crais, sa stáva spojencom posádky lode Moya. Crais sa taktiež stáva veliteľom lode Tallinn, ktorá je dieťaťom Moye. Druhá séria je tiež o hľadaní Jaffyho, syna a D'Arga, a o túžbe Johna Crychtona dostať z hlavy čip, ktorý umožňuje Scorpiusovi čiastočnú kontrolu nad ním a vytváranie halucinácií.

Farscape a Hviezdna brána[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná herecká dvojica seriálu Farscape sa neskôr objavila i v seriáli Stargate SG1. Ben Browder sa pôvodne mal stať ústrednou postavou Stargate Atlantis v roli majora Johna Shepparda, no kvôli natáčaniu Farscape: Peacekeeper Wars bola jeho rola presunutá do SG1, kde ako Cameron Mitchell nahradil pôvodného lídra, stvárneného hercom Richardom Deanom Andersonom. Claudia Black si zahrala úlohu Valy Mal Doran. Farscape je tiež spomenuté v 200-tej časti Stargate SG1.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]