Figovník kaučukový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Figovník kaučukový

Listy fíkovníka kaučukového
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ficus elastica
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Figovník kaučukový (lat. Ficus elastica) je rastlina z rodu figovník, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Zdomácnela aj v ďalších tropických oblastiach (Západná India, Florida, Havaj).

Ide o strom vysoký 30 – 60 m, ktorého kmeň meria až 2 m v priemere. Z kmeňa vyrastajú vzdušné korene, ktoré sa používajú aj na budovanie mostov.[2] Oválne listy majú dĺžku 10 – 35 cm a šírku 5 – 15 cm. Mladé rastliny majú väčšie listy ako staré. Plod je dlhý maximálne 1 cm a nejedlý.

Opeľovať ho môžu iba chalcidky.

Rastlina vylučuje jedovatý latex, z ktorého sa predtým získaval kaučuk, nemohol však konkurovať kaučukovníku brazílskemu.[3] Je tiež pestovaná ako okrasná rastlina, v strednej Európe však vydrží iba vo vykurovaných priestoroch. Boli vyšľachtené rôzne odrody, u niektorých sa objavuje variegácia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2021.10. Prístup 19. november 2022
  2. DOHNAL, Radomír. Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti [online]. drevostavitel.cz, [cit. 2022-03-30]. Dostupné online.
  3. Redakce. Fíkovník pryžodárný snese suchý vzduch i laxní péči [online]. denik.cz, 2019-01-11, [cit. 2022-03-30]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]