Figovník kaučukový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
figovník kaučukový
IMG 0855.JPG
Listy fíkovníka kaučukového
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ficus elastica
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Figovník kaučukový (lat. Ficus elastica) je rastlina z rodu figovník, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Zdomácnela aj v ďalších tropických oblastiach (Západná India, Florida, Havaj).

Ide o strom vysoký 30 – 60 m, ktorého kmeň meria až 2 m v priemere. Z kmeňa vyrastajú vzdušné korene, ktoré sa používajú aj na budovanie mostov.[1] Oválne listy majú dĺžku 10 – 35 cm a šírku 5 – 15 cm. Mladé rastliny majú väčšie listy ako staré. Plod je dlhý maximálne 1 cm a nejedlý.

Opeľovať ho môžu iba chalcidky.

Rastlina vylučuje jedovatý latex, z ktorého sa predtým získaval kaučuk, nemohol však konkurovať kaučukovníku brazílskemu.[2] Je tiež pestovaná ako okrasná rastlina, v strednej Európe však vydrží iba vo vykurovaných priestoroch. Boli vyšľachtené rôzne odrody, u niektorých sa objavuje variegácia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DOHNAL, Radomír. Kořenové mosty: zapomenuté dědictví minulosti [online]. drevostavitel.cz, [cit. 2022-03-30]. Dostupné online.
  2. Redakce. Fíkovník pryžodárný snese suchý vzduch i laxní péči [online]. denik.cz, 2019-01-11, [cit. 2022-03-30]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]