Preskočiť na obsah

For Meditation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Meditating Four
Základné informácie
Pôvod Bratislava, Slovensko
Žáner(-re) bigbít blues rock
Pôsobenie 19681970
Členovia skupiny
Jožo Barina Peter Koreň Palo Barna Vlado Kaššay Oto Meluzín

For Meditation / The Meditating Four bola slovenská bigbítová formácia, založená lídrom Jozefom Barinom. Skupina vznikla na jeseň v roku 1968, po konci skupiny The Players. Okrem jedného SP (Šťastie/Meditácia nad vášňou) nahrali celkovo osem skladieb, ktoré sa podarilo vydať Jozefovi Barinovi až v roku 2007 na kompilácii Meditácie a v roku 2018 aj na vinyle For Meditation. Dve z nich (Šťastie/Meditácia nad vášňou) vyšli na singli v roku 1969 a Hej, pán doktor a Meditácia nad vášňou vyšli na sampleri Beatová horúčka 1965-1970 v roku 1989.

Skupinu založili Jozef Barina (spev, gitara), Vladimír Kaššay (basgitara, vokál) a Pavol Barna (bicie, vokál) a dali jej názov For Mediatation. Neskôr si po príchode Petra Koreňa (klávesy, vokál) zmenili meno na Meditating Four.

For Meditation bola ovplyvnená tvorbou Cream, Traffic a Jimi Hendrix Experience. Skupina existovala do roku 1970, no v roku 2007 výnimočne zahrala v bratislavskom PKO, v rámci programu Legendy 60. V roku 2009 sa stala súčasťou programu „Dni legiend“ na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom.

Skupina mala svoj vlastný fan club ako vôbec prvá na Slovensku. Klub organizoval stretnutia so známymi osobnosťami (Lasica, Satinský, Vanek a ďalší), ako aj koncerty jednak Meditating Four, ale aj iných spriatelených skupín. Klub fungoval v Obvodnom dome kultúry Bratislava-Nivy a zanikol v čase normalizácie, keď odmietol pokračovať v činnosti pod hlavičkou SZM – skupina mala v tom čase už zákaz nahravania a vystupovania v TV a rozhlase kvôli údajne protištátnemu textu v skladbe Purpurový smútok, ktorú odohrala v prvom farebnom Bumerang

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Nebyť zákazu, urobíme toho viac – interview s Jožom Barinom na SME od Petra Bálika