Four Meditation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
The Meditating Four
Základné informácie
Pôvod Bratislava, Slovensko
Žáner(-re) bigbít
Pôsobenie 19661968

For Meditation / The Meditating Four bola slovenská bigbítová formácia, založená lídrom Jozefom Barinom. Skupina vznikla v roku 1966 z kapely The Players ako trio, z ktorého sa neskôr stalo kvarteto. Okrem jedného SP Šťastie/Meditácia nad vášňou nahrali celkovo osem skladieb, ktoré sa podarilo vydať Jozefovi Barinovi až v roku 2003 na albume Meditácie. Dve z nich (Šťastie / Meditácia nad vášňou) vyšli na singli v roku 1969.

Skupinu založili : Jozef Barina (spev, gitara), Vladimír Kaššay (basgitara, vokál) a Pavol Barna (bicie, vokál), neskôr si po príchode Petra Koreňa (klávesy, vokál) zmenili meno na Meditating Four.

Skladby For Meditation sa dostali aj na LP Beatová horúčka. For Meditation bola ovplyvnená tvorbou Cream, Traffic a Jimi Hendrix Experience. Skupina existovala do roku 1970, no v roku 2007 výnimočne zahrala v bratislavskom PKO, v rámci programu Legendy 60. V roku 2009 sa stala súčasťou programu "Dni legiend" na Zelenej vode, pri Novom Meste nad Váhom.

Skupina mala svoj vlastný fan club ako vôbec prvá na Slovensku, klub organizoval stretnutia so známymi osobnosťami (Lasica, Satinský, Vanek a ďalší) ako aj koncerty jednak Meditating Four, ale aj iných spriatelených skupín. Klub fungoval v Obvodnom dome kultúry Bratislava-Nivy a zanikol v čase normalizácie, keď odmietol pokračovať v činnosti pod hlavičkou SZM - skupina mala v tom čase už zákaz účinkovania kvôli údajne protištátnym textom (Purpurový smútok).

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Nebyť zákazu, urobíme toho viac - interview s Jožom Barinom na SME od Petra Bálika