Francesco Landini

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Francesco Landini
Francesco Landini
taliansky hudobný skladateľ

Narodenie okolo roku 1325
Fiesole pri Florencii
Úmrtie 1397
Florencia

Francesco Landini (niekde uvádzaný aj ako Landino) bol najvýznamnejší taliansky hudobný skladateľ obdobia ars nova. V dátume jeho narodenia sa pramene rozchádzajú, niekde je zaznamenaný rok 1325, niekde 1335.

Talianska hudba v tom čase bola typická svojou spevnou melodickosťou, čo sa pre túto provenienciu stalo dlhodobou tradíciou. Súčasne ju charakterizovala svetskosť a výrazná rytmika. Strediskom hudobného diania bola predovšetkým Florencia. Z hudobných foriem sa pestoval hlavne svetský madrigal, caccia a balatta.

Francesco Landini bol veľmi všestranný - bol skladateľ, vynikajúci inštrumentalista (predovšetkým organista), ale aj filozof a básnik. Bol od detstva bol slepý. Jeho melódie sú oproti ostatným melódiám ars nova spevnejšie, používal pomerne veľké množstvo hudobných ozdôb. Je významným predstaviteľom takzvaného trecenta (teda talianskej hudby 14. storočia, ktorá bola hudbou exkluzívnych šľachtických a patricijských dvorov). Text býval spravidla závislý na tvorbe súdobých talianskych básnikov (napr. Giovanni Boccaccio). Landini vytvoril okolo dvesto skladieb, hlavne ballat a madrigalov so svetskou témou, z ktorých pomerne veľká časť je obsahom slávnej zbierky ars nova Codex Squarcialupi.

Hudba Francesca Landiniho patrí k umeniu, ktoré iniciovalo vznik novej epochy – renesancie. Skladateľ zomrel v roku 1397.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]