Franz Schmidt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Franz Schmidt
rakúsky hudobný skladateľ, violončelista, klavirista a pedagóg
Franz Schmidt
Narodenie22. december 1874
Bratislava Slovensko
Úmrtie11. február 1939 (64 rokov)
Perchtoldsdorf, Rakúsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Franz Schmidt

Franz Schmidt (* 22. december 1874, Bratislava – † 11. február 1939, Perchtoldsdorf, Rakúsko) bol rakúsky violončelista, klavirista, hudobný skladateľ a pedagóg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine obchodníka Františka Schmidta. Študoval klavír u Teodora Leszetyckieho. V roku 1888 sa presťahoval do Viedne a študoval na tamojšom konzervatóriu kompozíciu u Roberta Fuchsa a čelo u Ferdinanda Hellmesbergera. Štúdium ukončil v roku 1896 s „vyznamenaním“.

Od roku 1896 do roku 1911 bol členom Viedenských filharmonikov a do roku 1914 violončelistom v Dvorskom orchestri (dnes "Orchester Viedenskej opery"). Úspešne pôsobil nielen ako sólista, ale aj ako dirigent tohto orchestra.

V roku 1914 sa stal profesorom hry na klavíri na "Viedenskej múzickej akadémii" (dnes: Univerzita pre muziku a divadelné vedy). V roku 1925 sa tam stal riaditeľom a od roku 1927 do roku 1931 bol i rektorom. Ako pedagóg vyučujúci hru na klavír, violončelo, kontrapunkt a kompozíciu vychovával na akadémii množstvo známych budúcich muzikantov, dirigentov a skladateľov. K jeho najznámejším žiakom patria mimo iných klavirista Friedrich Wührer, skladateľ Rudolf Wimmer a Alfred Rosé (syn Arnolda Rosé), spomedzi skladateľov ďalej Theodor Berger, Marcel Rubin a Alfred Uhl. Zo zdravotných dôvodov sa v roku 1937 vzdal svojej pedagogickej činnosti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]