Free Derry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Free Derry Corner na rohu Lecky Road a Fahan Street. Slogan bol prvýkrát napísaný v januári 1969 Johnom Caseyom

Free Derry (ír. Saor Dhoire) bola samozvaná autonómna nacionalistická oblasť v meste Derry v Severnom Írsku ktorá existovala v rokoch 19691972. Jej meno je prevzaté zo sloganu ktorý bol napísaný na stene jedného domu v štvri Bogside na ktorom stálo: "You are now entering Free Derry". Oblasť ktorá zahŕňala štvrte Bogside a Creggan bola zaistená komunitnými aktivistami prvýkrát už 5. januára 1969 v nadväznosti na vpád Kráľovskej ulsterskej polície (RUC) do Bogside. Obyvatelia postavili barikády a používali palice a podobné zbrane na to, aby zabránili vstupu RUC. Po šiestich dňoch zničili barikády a hliadky RUC pokračovali ale napätie ostalo ešte niekoľko mesiacov.

Násilie vyvrcholilo 12. augusta kedy vypuklaa Bitka o Bogside - trojdňová bitka medzi obyvateľmi a RUC. 14 augusta boli nasadené jednotky britskej armády na okraji štvrte Bogside a RUC bolo stiahnuté. Obranné združenie občanov Derry (DCDA) deklarovalo svoj zámer bojovať proti RUC aj britskej armáde pokiaľ nebudú splnené ich požiadavky. Britská armáda ani nevsúpila do oblasti. Situácia pokračovala až do októbra 1969 kedy po Huntovej správe bola povolená vojenská polícia.

Po auguste 1969 sa začala Írska republikánska armáda prezbrojovať a regrutovať nových členov. V decembri 1969 sa rozdelila na Oficiálnu IRA a Dočasnú IRA. Obe boli podporované obyvateľmi Free Derry. Medzitým sa vzťahy medzi britskou armádu a nacionalistickou komunitou zhoršili. V júli 1971 došlo k nárastu náboru do IRA po tom čo boli dvaja mladí muži zastrelení britskou armádou. 9. augusta 1971 predstavila vláda internácie. Ako odpoveď na ne boli v Bogside a Creggan znova postavené barikády. Tento raz sa Free Derry stalo no-go zónou ktorá bola ochraňovaná Oficiálnou aj Dočasnou IRA. Z tejto oblasti začali útoky na britskú armádu a Provos začali bombovú kampaň v centre mesta.

Podpora pre IRA sa zvýšila po Krvavej nedeli v januári 1972 kedy 13 neozbrojených mužov a chlapcov bolo zastrelených výsadkovým regimentom britskej armády na pochode v Bogside (14 muž zomrel na následky zranený v nemocnici 14 a pol mesiaca nato). Po prímeri ktoré vyhlásila PIRA, vstúpila do rozhovoru s britskou armádou. Avšak rozhovori stroskotali a Briti sa rozhodli získať späť no-go zóny. Free Derry zaniklo 31. júla 1972 kedy tisíce sa britských vojakov presunuli do oblasti a obsadili ju.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Free Derry na anglickej Wikipédii.