Futsal (FIFA)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Futsalový zápas

Futsal alebo skôr staršie sálový futbal je halová obdoba futbalu. Vznikol v Brazílii pôvodne ako šport futbalových veteránov. Po futbalovej kariére sa presunuli hráči z trávnikov do menších plôch, do hál.

Slovo futsal vzniklo spojením španielskeho resp. portugalského slova pre futbal (fútbol resp. futebol) a španielskeho resp. portugalského slova pre sálu (sala/salón resp. salão). V slovenčine (a češtine) sa dnes niekedy na odlíšenie od futsalu podľa AMF verzia podľa AMF označuje ako futsal a verzia podľa FIFA ako sálový futbal.

Hracia plocha je obdĺžnikového tvaru. Hrá sa s loptou veľkosti číslo 4 a s tlmeným odskokom. Na hre sa zúčastňujú dve družstvá s 4 + 1 hráčmi a počet striedaní nie je obmedzený podobne ako v ľadovom hokeji. Zápas trvá 2 × 20 min, pričom platí, že ak je lopta mimo hry, časomiera sa pozastavuje.

Riadiacim orgánom verzie futsalu, ktorá je predmetom tohto článku, je Medzinárodná futbalová federácia.

Futsal na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na vzniku sálového futbalu na Slovensku má veľký podiel Bratislavčan Vladimír Gažo, ktorý ako prvý priniesol lenivú loptu z Uruguaja a podieľal sa aj na prvom štarte juhoameričanov u nás. Slovensko patrilo medzi krajiny, v ktorej sálový futbal mal vynikajúcu úroveň, či už športovú, alebo organizačnú. Titul Majstra Európy 1995, strieborné európske medaily v Taliansku, alebo bronz na Slovensku to len potvrdzovali[1]. Účasť na majstrovstvách sveta v Austrálii, Taliansku, Argentíne, Mexiku, či Bolívii boli „samozrejmosťou" pre SR. Slovenskí funkcionári boli aj vysokými predstaviteľmi svetových a európskych štruktúr. Ing. Vladimír Gažo bol viceprezidentom Svetovej federácie a Ing. Vladimír Okánik viceprezidentom európskej federácie[2]. Na Slovensku bola v roku 2003 vytvorená organizácia Futsal Slovakia, ktorá vznikla zlúčením Slovenského zväzu sálového futbalu[3] a Únie malého futbalu[4].

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Futsal na českej Wikipédii.