Preskočiť na obsah

Futsal (AMF)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Futsal (AMF)
Riadiaci orgán AMF
Iné názvy sálový futbal
Charakteristika
Počet členov tímu 5
Kontakt áno
Obe pohlavia áno
Kategória halový kolektívny šport
Miesto konania hala
Potrebné vybavenie futsalová lopta
Vrcholné podujatie Majstrovstvá sveta AMF
Olympijské hry nie
Popularita Európa, Južná Amerika
Pozri aj Športový portál

Futsal alebo sálový futbal je kolektívny šport a loptová hra, ktorá sa hrá na dve bránky v hale, a je veľmi podobná futsalu podľa FIFA. Šport, v ktorom proti sebe nastupujú dve päťčlenné družstvá (4 hráči v poli a 1 brankár), je len mierne odlišný od futsalu, ktorý riadi FIFA. Cieľom hry je dopraviť loptu pomocou nôh, hlavy či hrudi do bránky.

Niekedy sa v súčasnej slovenčine (a češtine) na odlíšenie od futsalu podľa FIFA táto verzia futsalu označuje skôr ako sálový futbal, kým verzia podľa FIFA skôr ako futsal.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Sálový futbal vznikol v 30. rokoch v Uruguaji. V roku 1971 vznikla svetová organizácia, zastrešujúca sálový futbal, pod názvom Medzinárodná federácia sálového futbalu (FIFUSA – Federação Internacional de Futebol de Salão). V 80. rokoch vznikli spory medzi FIFA na jednej strane a inými organizáciami na strane druhej o správu tejto hry. V roku 1985 FIFA zakázala používanie výrazu futbal v názvoch sálových futbalov hraných podľa pravidiel organizácií FIFUSA a PANAFUTSAL, a tie preto začali pre svoju verziu oficiálne používať názov futsal. Neskôr výraz futsal (popri sálový futbal) začala používať aj FIFA.

Po nedohode sa so zástupcami FIFA o spojení týchto podobných športov vznikla v roku 2003 (ako nástupca organizácie FIFUSA) nová svetová organizácia Svetová futsalová asociácia (AMF – Asociación Mundial de Futsal).

Futsal na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku bola v roku 2003 vytvorená organizácia Futsal Slovakia, ktorá vznikla zlúčením Slovenského zväzu sálového futbalu[1] a Únie malého futbalu[2].

Stručné pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

  • oproti futsalu podľa FIFA sa hrá s dvakrát menšou a ľahšou loptou, ktorá je menej skákavá ("lenivejšia", podobná hádzanárskej lopte)
  • ostatné pravidlá sú podobné ako vo futsale podľa FIFA

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2011-11-20]. Dostupné online. Archivované 2015-06-27 z originálu.
  2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2011-11-20]. Dostupné online. Archivované 2010-09-08 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Futebol de Salão na anglickej Wikipédii.