Futsal (AMF)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Futsal alebo (a staršie len) sálový futbal je kolektívny šport a loptová hra, ktorá sa hrá na dve bránky v hale, a je veľmi podobná futsalu podľa FIFA. Šport, v ktorom proti sebe nastupujú dve päťčlenné družstvá (4 hráči v poli a 1 brankár), je len mierne odlišný od futsalu, ktorý riadi FIFA. Cieľom hry je dopraviť loptu pomocou nôh, hlavy či hrudi do bránky.

Niekedy sa v súčasnej slovenčine (a češtine) na odlíšenie od futsalu podľa FIFA táto verzia futsalu označuje skôr ako sálový futbal, kým verzia podľa FIFA skôr ako futsal.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Sálový futbal vznikol v 30. rokoch v Uruguaji. V roku 1971 vznikla svetová organizácia, zastrešujúca sálový futbal, pod názvom Medzinárodná federácia sálového futbalu (FIFUSA – Federação Internacional de Futebol de Salão). V 80. rokoch vznikli spory medzi FIFA na jednej strane a inými organizáciami na strane druhej o správu tejto hry. V roku 1985 FIFA zakázala používanie výrazu futbal v názvoch sálových futbalov hraných podľa pravidiel organizácií FIFUSA a PANAFUTSAL, a tie preto začali pre svoju verziu oficiálne používať názov futsal. Neskôr výraz futsal (popri sálový futbal) začala používať aj FIFA.

Po nedohode sa so zástupcami FIFA o spojení týchto podobných športov vznikla v roku 2003 (ako nástupca organizácie FIFUSA) nová svetová organizácia Svetová futsalová asociácia (AMF – Asociación Mundial de Futsal).

Stručné pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

  • oproti futsalu podľa FIFA sa hrá s dvakrát menšou a ľahšou loptou, ktorá je menej skákavá ("lenivejšia", podobná hádzanárskej lopte)
  • ostatné pravidlá sú podobné ako vo futsale podľa FIFA

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Futebol de Salão na anglickej Wikipédii.