Gameport

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Game port

Gameport je tradičný konektor pre vstupné zariadenie slúžiaci pre ovládanie hier na osobných počítačoch. Rozhranie je často integrované priamo na základnej doske alebo na zvukovej karte, prípadne ako rozširujúca PCI karta. Microsoft prestal gameport v operačnom systéme Windows Vista podporovať, a preto je pravdepodobné, že výrobcovia výrobu tohoto rozhrania ukončia. Dôvodom opustenia od gameportu je tiež fakt, že je analógovým rozhraním a väčšina súčasných zariadení je digitálna a pripájajú sa cez USB.

Pripojiteľné zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

Analógové rozhranie[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od joystickov, ktoré sa už u starších počítačov pripájali digitálne, je gameport skôr analógovým, ako digitálnym rozhraním. Pre detekciu pohybu používa ADC prevodník. Jedny z prvých príručiek od IBM-PC popisujú tento port ako vhodný pre pripojenie dvoch ovládacích koliesok (tzv. paddle), čo je zariadenie s jedným guľatým otočným gombíkom a jedným či viac tlačidlami. Tento prístup poskytol z historického hľadiska IBM-PC prevahu v simulačných hrách, obzvlášť leteckých simulátoroch.

Originálny gameport, navrhnutý IBM mal spočiatku štyri analógové osi a štyri tlačidla na jednom porte, čo dovoľovalo spojenie dvoch ovládacích pák.

Známe problémy[upraviť | upraviť zdroj]

Gameport je analógové zariadenie, čo spôsobuje najrôznejšie problémy. Napríklad všetky druhy ovládacích pák potrebujú kalibráciu, dokonca aj na arkádový štýl hier.

Kalibrácia je stále vyžiadavaná aj pod modernými operačnými systémami, ako je napríklad Windows XP. Účelom kalibrácie je zmeranie maximálneho rozsahu osi páky u analógových signálov (z potenciometrov) alebo digitálnych signálov (s mikrospínačom alebo kontaktmi). Obvykle zostáva z posunu ovládacej páky okolo všetkých jej osí. Ovládacie páky, ktoré používajú USB konektor, obvykle kalibráciu nevyžadujú.

V časoch operačného systému DOS musela každá hra, ktorá používala gameport, previesť vlastnú kalibráciu. Veľmi často sa stávalo, že kvôli zle naprogramovanej kalibrácii sa po štarte hry stala ovládacia páka nepoužiteľná. S Windows XP stačí jediná kalibrácia priamo v operačnom systéme, ktorý ju zdieľa aj s ostatnými aplikáciami. Dokiaľ nedôjde k odpojeniu zariadenia, zostáva kalibrácia platná.

Microsoft nedávno oznámil, že v nových operačných systémoch už nebude zahrnutá podpora gameportu (počnúc 64 bitovou verziou Windows XP). Dôvodom je, že v súčasnosti sú omnoho bežnejšie herné zariadenia, ktoré sa pripájajú k PC cez rozhranie USB. Podpora gameportu je teda ponechaná na samotných výrobcoch HW zariadení (zvukových kariet, základných dosiek alebo USB konvertorov).

Konektory MIDI[upraviť | upraviť zdroj]

Rozhranie gameport využíva konektor DA-15, obsahujúci obvykle dvojnásobok konektorov potrebných pre nástroje MIDI. Pre použitie gameportu s MIDI nástrojmi je vyžadovaný kábel samec-samica konektoru DA-15 a dva 5 pinový samci typu DIN. Ovládače a hardware gameportu, schopné pracovať s MIDI zariadeniami, sú založené na štandardnom Roland MPU-401 MIDI rozhraní a podporujú väčšinu štandardných MPU-401 aplikácií pre Windows a DOS.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gameport na českej Wikipédii.