Preskočiť na obsah

Gattch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gattch
Základné informácie
Pôvod Slovensko Nové Zámky, Bratislava, Slovensko
Žáner(-re) bigbít, progresívny rock, art rock
Pôsobenie 19651971
2000 – súčasnosť
Webstránka breakers-trnava.sk
Členovia skupiny
Tomáš Rédey
Anton Lančarič
Barbara Lančaričová
Juraj Štefula
Bývalí členovia
Ľudovít Beladič
Karol Slanina
Gabriel Jonáš
Valentín Čekovský

Gattch bola slovenská bigbítová, art rocková skupina. Pôsobila na československej hudobnej scéne v rokoch 19691974. Ich hudba je pokusom o prepojenie rockovej hudby s jazzom a vážnou hudbou. Radí sa k skupinám ako Collegium Musicum, Fermáta alebo Blue Effect.

Skupina bola založená v roku 1969 v Nových Zámkoch, študentmi bratislavského konzervatória. Názov Gattch je odvodený z iniciál prezývok a správne by sa preto mal písať "G.A.T.T.CH.". Zakladajúcu zostavu tvorili:

Karol Slanina v krátkom čase po založení skupiny odišiel a zostava sa ustálila na kvarteto. V roku 1972 odišiel Anton Lančarič a na post basgitaristu sa objavili Valentín Čekovský a v roku 1974 Gabriel Jonáš, známy slovenský džezový pianista. Po rozpustení skupiny sa jej členovia ujali väčšinou v sprievodných skupinách popových spevákov.

90. roky – súčasnosť

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1998 sa skupina Gattch objavila v televíznej premiére českého seriálu Bigbít (17. diel) [1], zameranom na rockovú hudbu v Česko-Slovensku v rokoch 1956-1989.

V roku 2002 bola firmou Sony Music/Bonton vydaná kompilácia Gattch - Komplet, zahrňujúca nielen nahrávky oficiálne vydané v 70. rokoch, ale aj ďalšie štúdiové snímky z archívu klávesáka Ľudovíta Beladiča a záznam z ostravského koncertu z roku 1972. Ľudovít Beladič (manžel speváčky Marcely Molnárovej) sa vydania nedožil, zomrel náhle vo svojom nahrávacom štúdiu v roku 2001.

22. apríla 2007 Gattch vystúpili v bratislavskom PKO na akcii Legendy 60. Skupina vystúpila v zložení Tomáš Rédey (gitara, spev), Anton Lančarič (basová gitara) a Barbara Lančaričová (klavír).[2]

Verejné vystúpenia [3]

[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. http://www.popmuseum.cz/in_tv/tv_serie_bigbeat.html#Vol_17 Archivované 2008-12-10 na Wayback Machine Popmuseum – TV seriál Bigbít
  2. http://www.amadeo.sk/_FONOKLUB/LITERA/legendy60.doc[nefunkčný odkaz] Referát z akcie Legendy 60
  3. Antonín Matzner, Ivan Poledňák, Igor Wasserberger a kolektiv: Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby - Část jmenná - Československá scéna (Supraphon, Praha, 1990, str. 155)

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]