Preskočiť na obsah

Gediminas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gediminas
veľké knieža litovské
Portrét Gediminasa namaľovaný v roku 1709
Portrét Gediminasa namaľovaný v roku 1709
Narodenieokolo 1275
Úmrtieokolo 1341
Raudonė, Litovské veľkokniežatstvo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Gediminas

Gediminas (* okolo 1275 – † okolo 1341, Raudonė, Litovské veľkokniežatstvo) bol v rokoch 13161341 litovským veľkokniežaťom, prvým z dynastie Jagelovcov.

Používal titul kráľ Litovcov a Rusov (rex Litvinorum et Ruthenorum) a položil základný kameň k mocenskému postaveniu Litvy v severovýchodnej Európe. Za jeho panovania dosiahol litovský štát omnoho väčšej rozlohy ako jeho východní susedia, zjednocujúci sa v moskovskom a tverskom kniežatstve a stal sa tak vážnym konkurentom Moskvy v snahe o ovládnutie ruských zemí.

Územná expanzia[upraviť | upraviť zdroj]

Za Gediminovej vlády došlo k prudkej expanzii, vďaka ktorej sa litovská zvrchovanosť rozšírila južným smerom až k riekam Západný Bug a Pripjať (bol získaný Minsk, Turov, Pinsk) a na východe po stredný tok Dnepru. Vitebsk získal svadbou Gediminov syn Algirdas, prechodne bol dobytý tiež starobylý Smolensk. Do područia Litvy sa tak dostali významné obchodné cesty a krajina sa zapojila do obchodného spojenia medzi strednou a východnou Európou. Litovci sa pokúsili tiež o dobytie Kyjeva.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Vytautas (?), Algirdas, Kęstutis, Liubartas, Jaunutis, Mantvydas, Narimantas, Karijotas, Elžbieta, Marija, Eufemija, Aldona.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Gediminas