Gejza (knieža)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gejza
uhorské knieža (neskôr veľkoknieža)
uhorské knieža (neskôr veľkoknieža)
Narodenie 947/950
Úmrtie 997
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Gejza

Gejza (* 947/950 – † 997) bol v rokoch cca 967 – cca 971 knieža buď Biharska alebo Nitrianskeho kniežatstva a potom v rokoch 971 – 997 (veľko)knieža Uhorska. Bol Arpádov pravnuk.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • otec: Takšoň
  • brat: Michal (nitrianske knieža v rokoch cca 970 – cca 995)
  • manželka:
    • Šarolta zvaná Beleknegini, mladšia dcéra sedmohradského kniežaťa Ďulu I. (Gyula, ktorého brata Ďulu II. nemecké zdroje spomínajú ako Slovana Prokuja)
    • podľa niektorých názorov však mal aj druhú manželku, poľskú kňažnú Adelaidu, ktorá bola matkou Vajka
  • deti:

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Keď sa stal kniežaťom Uhorska po otcovej smrti v roku 971, sídlil v Ostrihome. Jeho manželka, tak ako manželky nasledujúcich uhorských kráľov, sídlila vo Vespréme. Gejza fakticky ovládal iba Zadunajsko, prostredníctvom manželstva so Šaroltou (967) aj Sedmohradsko a čiastočne aj Nitriansko, kde ako údelné knieža vládol podľa rozhodnutia Takšoňa jeho brat Michal. Gejza mal neskôr obavy pred bratovou mocou, ktorá značne narástla, a preto nechal Michala v r. 995 odstrániť a do Nitry dosadil svojho syna Vajka/Štefana.

Gejza za všeobecne považuje za vládcu, ktorý začal vytvárať uhorský štát, teda pripájať okolité územia ovládané lokálnymi staromaďarskými náčelníkmi k zadunajskému územiu ovládanému ním samým. Tento proces ukončil až jeho syn Štefan začiatkom 11. storočia. Správny systém štátu prebral od miestneho slovanského obyvateľstva (Veľká Morava a podobne).

Okolo roku 971/972 bola z popudu Pilgrima, pasovského biskupa, podniknutá prvá misia s cieľom konvertovať Gejzu a uhorskú šľachtu na kresťanskú vieru. Podľa niektorých zdrojov bola misia úspešná, podľa iných podobnne ako početné neskoršie bavorské misie, bola neúspešná a až misia pražského biskupa Vojtecha a opáta Astrika v roku 982 alebo 995 bola v tomto smere úspešná. Zrejme za vlády Gejzu vzniklo Vesprémske biskupstvo, prvé uhorské biskupstvo. Podiel slovanského obyvateľstva v Uhorsku bol vtedy taký veľký, že biskup Pilgrim považoval Uhorsko za jednu zo svojich slovanských cirkevných provincií.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Gejza
Vladárske tituly
Predchodca
veľkoknieža
971997
Nástupca
 Štefan I.