Gejza (knieža)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Gejza
Uhorské veľkoknieža
Gejza
Panovanie
DynastiaArpádovci
Panovanie970 – 997
PredchodcaTakšoň
NástupcaŠtefan I.
Biografické údaje
Narodenie940
Úmrtie1. február 997
Rodina
Potomstvo
OtecTakšoň
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGejza
(multimediálne súbory na commons)

Gejza (* 947/950 – † 997) bol v rokoch cca 967 – cca 971 knieža buď Biharska alebo Nitrianskeho kniežatstva a potom v rokoch 971 – 997 (veľko)knieža Uhorska. Bol Arpádov pravnuk.

Gejza vytvoril kniežatstvo z bývalého Blatenského a Nitrianskeho kniežatsva a za jedno zo sídiel si zvolil Ostrihom na sútoku Hrona a Dunaja. Potom povolal bavorských misionárov a neskôr aj sv. Vojtecha so skupinou misionárov z Čiech.[1]

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

  • otec: Takšoň
  • brat: Michal (nitrianske knieža v rokoch cca 970 – cca 995)
  • manželka:
    • Šarolta zvaná Beleknegini, mladšia dcéra sedmohradského kniežaťa Júlia I. (Gyula, ktorého brata Júlia II. nemecké zdroje spomínajú ako Slovana Prokuja)
    • podľa niektorých názorov však mal aj druhú manželku, poľskú kňažnú Adelaidu, ktorá bola matkou Vajka
  • deti:

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Keď sa stal kniežaťom Uhorska po otcovej smrti v roku 971, sídlil v Ostrihome. Jeho manželka, tak ako manželky nasledujúcich uhorských kráľov, sídlila vo Vespréme. Gejza fakticky ovládal iba Zadunajsko, prostredníctvom manželstva so Šaroltou (967) aj Sedmohradsko a čiastočne aj Nitriansko, kde ako údelné knieža vládol podľa rozhodnutia Takšoňa jeho brat Michal. Gejza mal neskôr obavy pred bratovou mocou, ktorá značne narástla, a preto nechal Michala v r. 995 odstrániť a do Nitry dosadil svojho syna Vajka/Štefana.

Gejza sa všeobecne považuje za vládcu, ktorý začal vytvárať uhorský štát, teda pripájať okolité územia ovládané lokálnymi staromaďarskými náčelníkmi k zadunajskému územiu ovládanému ním samým. Tento proces ukončil až jeho syn Štefan začiatkom 11. storočia. Správny systém štátu prebral od miestneho slovanského obyvateľstva (Veľká Morava a podobne).

Okolo roku 971/972 bola z popudu Pilgrima, pasovského biskupa, podniknutá prvá misia s cieľom konvertovať Gejzu a uhorskú šľachtu na kresťanskú vieru. Podľa niektorých zdrojov bola misia úspešná, podľa iných podobnne ako početné neskoršie bavorské misie, bola neúspešná a až misia pražského biskupa Vojtecha a opáta Astrika v roku 982 alebo 995 bola v tomto smere úspešná. Zrejme za vlády Gejzu vzniklo Vesprémske biskupstvo, prvé uhorské biskupstvo. Podiel slovanského obyvateľstva v Uhorsku bol vtedy taký veľký, že biskup Pilgrim považoval Uhorsko za jednu zo svojich slovanských cirkevných provincií.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Švihran 2016, s. 30

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Švihran, Ladislav (2016), Kto nám vládol (2 vyd.), Bratislava: Perfekt, ISBN 978-80-8046-734-0 

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Gejza
Vladárske tituly
Predchodca
veľkoknieža
971997
Nástupca
 Štefan I.