Preskočiť na obsah

Geoglyf

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Geoglyfy na odlesnenej pôde v amazonskom pralese

Geoglyf je veľký vzor alebo motív (spravidla dlhší ako 4 metre), ktorý na zemi vytvárajú trvalé prvky krajiny, ako sú kamene, úlomky kameňa, štrk alebo zemina. Pozitívny geoglyf vzniká usporiadaním a zarovnaním materiálov na zemi spôsobom podobným petroformám, zatiaľ čo negatívny geoglyf vzniká odstránením časti prírodného povrchu zeme, čím sa vytvorí rôzne sfarbený alebo štruktúrovaný podklad spôsobom podobným petroglyfom.

Geoglyfy sú vo všeobecnosti typom krajinného umenia (land art) a niekedy aj skalného umenia (rock art). Obrázok na kopci sa spravidla vytvára na svahu tak, aby bol viditeľný z diaľky.

Snáď najznámejšími geoglyfmi sú línie Nazca v Peru. Kultúrny význam týchto geoglyfov pre ich tvorcov zostáva napriek mnohým hypotézam nejasný. "Diela starcov" v Arábii, kamenné stavby, ktoré sú oveľa početnejšie ako čiary Nazca, oveľa rozsiahlejšie na území, ktoré pokrývajú, a oveľa staršie, opísala ako geoglyfy Amelia Sparavigna, profesorka fyziky na Politecnico di Torino v Taliansku. Používanie tohto termínu na označenie daných prvkov je pravdepodobne nepresné, pretože nedávny výskum ukázal, že väčšina z nich nebola postavená primárne ako umenie, ale skôr slúžila na rôzne účely vrátane pohrebísk a pohrebných zvykov, pomáhali pri chytaní migrujúcich zvierat a slúžila ako vyčistené plochy pre tábory, domy a ohrady pre zvieratá.

Od 70. rokov 20. storočia boli na odlesnenej pôde v amazonskom pralese v Brazílii objavené početné geoglyfy, čo viedlo k tvrdeniam o predkolumbovských civilizáciách. Ondemarovi Diasovi sa pripisuje prvý objav geoglyfov v roku 1977 a Alceu Ranziovi ich ďalší objav po prelete nad štátom Acre.

Medzi ďalšie oblasti s geoglyfmi patria megality na Urale, v Južnej Austrálii (Marree Man, ktorý nie je starovekým, ale skôr moderným umeleckým dielom so záhadným pôvodom), v Západnej Austrálii a v častiach púšte Great Basin na juhozápade Spojených štátov. K typom geoglyfov patria aj obrazce na kopcoch, trávnaté bludiská a kamenné labyrinty v Škandinávii, na Islande, Laponsku a v bývalom Sovietskom zväze.

Na juhu Anglicka sa nachádza množstvo konských a ľudských figúr vyrytých do kriedových svahov. Príkladom je Biely kôň z Uffingtonu, Obor z Cerne Abbas, Biely kôň z Westbury a Dlhý muž z Wilmingtonu. Niektoré sú starobylé, iné pochádzajú z posledných storočí.

Na Slovensku bol vytvorený geoglyf pod Spišským hradom v tvare koňa, autorom je Andrew Rogers a dielo je súčasťou 12-dielneho cyklu "Rytmus života".[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. A.S, Petit Press. Geoglyf pod Spišským hradom niekto poškodil [online]. domov.sme.sk, [cit. 2023-03-15]. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Geoglyph na anglickej Wikipédii.