George Carmack

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
George Carmack
George Carmack
Narodenie24. september 1860
Contra Costa County, Kalifornia, USA
Úmrtie5. jún 1922 (61 rokov)
Vancouver, Kanada
Ťažba zlata na potoku Bonanza Creek v plnom prúde

George Carmack, plným menom George Washington Carmack, (* 24. september 1860, Contra Costa County, Kalifornia, USA – † 5. jún 1922, Vancouver, Kanada)[1] bol jeden z objaviteľov bohatého náleziska zlata na potoku Bonanza Creek, čo viedlo k vypuknutiu Zlatej horúčke na Klondike, jednej z najväčších zlatých horúčok v histórii.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Kalifornii. Prvýkrát sa dostal na ďaleký sever v roku 1882. Bol členom jednotky amerického vojnového námorníctva v mestečku Sitka na Aljaške. Na jeseň bola jednotka vystriedaná a Carmack sa vrátil na juh. Krajina na severe však na neho urobila taký dojem, že sa tam onedlho vrátil. Na jar 1885 prekročil priesmyk Chilkoot a dostal sa na územie dnešného teritória Yukon. Bolo to iba 5 rokov potom, ako dovolili Indiáni kmeňa Chilkat vkročiť prvým zlatokopom do tejto oblasti. Dovtedy účinne blokovali prístup do oblasti cez horské priesmyky, aby si ustrážili monopol na obchod s tamojšími Indiánmi. Až do roku 1896 sa tu George Carmack potuloval od priesmyku Chilkoot až po rieku Porcupine River na ďalekom severe. Oženil sa s Indiánkou kmeňa Tagish, ktorá prijala meno Kate. Začiatkom deväťdesiatych rokov 19. storočia založili obchodnú stanicu pri rieke Yukon na mieste, kde v súčasnosti leží mestečko Carmacks, pomenované na jeho počesť a niekoľko rokov sa venovali aj ťažbe uhlia v tejto oblasti.

Potok Bonanza Creek na mieste objavu zlata

V lete roku 1896 zanechali tieto nevýnosné aktivity a vybrali sa na sever po prúde rieky Yukon. Pri ústí rieky Klondike do Yukonu sa k nim pripojili jeho švagrovia Keish, známy pod menom Skookum Jim Mason a Káa Goox, známy pod menom Dawson Charlie, alebo Tagish Charlie. Tu sa stretli s Robertom Hendersonom, skúseným zlatokopom, ktorý hľadal zlato už 25 rokov po celom svete, ale napriek tomu sa mu nepodarilo zbohatnúť. Hendersonove rozprávanie o tom, že práve v okolí rieky Klondike by sa mali nachádzať náleziská zlata, zaujali Carmacka. Jeho posledné slová ho však roztrpčili, pretože Henderson sa vyjadril veľmi negatívne o Indiánoch.

George Carmack so spoločníkmi sa potom presunuli o niekoľko kilometrov proti prúdu rieky Klondike ku Králičiemu potoku. Carmacs zamýšľal, že tu bude stínať stromy a predá ich na píle pri Fortymile Creek. Pod vplyvom Hendersonovho rozprávania však zároveň skúšali v potoku nájsť aj zlato. 17. augusta 1896 zlato skutočne našli a nálezisko bolo také bohaté, že sa nedalo porovnať zo žiadnymi dovtedajšími nálezmi v oblasti. Kvôli nálezisku premenovali potom potok na Bonanza Creek. O tom, kto zo skupiny prvý objavil zlato, sa dodnes vedú spory. Väčšinové názory sa prikláňajú ku Skookum Jimovi. Oficiálne bolo objavenie zlata pripísané Georgevi Carmackovi, pretože on požiadal úrady o zaregistrovanie zlatonosnej parcely, keďže sa mu podarilo presvedčiť svojich spoločníkov, že požiadavky Indiánov by nemuseli byť akceptované.

Podľa vtedajšieho kanadského banského zákona mohol každý človek uplatniť právo na zaregistrovanie parcely na ktorej mienil hľadať zlato o rozmeroch 152 metrov krát 305 metrov. Každý si mohol zaregistrovať iba jednu parcelu v oblasti. Výnimku mal objaviteľ zlata, ktorý si mohol zaregistrovať jednu parcelu navyše. George Carmack si preto mohol zaregistrovať dve parcely a zároveň zaregistroval jednu parcelu pre Skookum Jim Masona a jednu pre Dawson Charlieho.

Správa o objavení zlata sa rozšírila po zlatokopeckých táboroch v údolí rieky Yukon a čoskoro boli pozemky v okolí potoka Bonanza Creek a susedných potokov Eldorado Creek a Hunker Creek zabraté zlatokopmi, ktorí predtým hľadali šťastie na iných prítokoch rieky Yukon. O rok, po príchode prvých úspešných zlatokopov - milionárov do USA, sa správa dostala do celého sveta a vypukla zlatá horúčka, počas ktorej prišlo na Klondike hľadať šťastie okolo 100 tisíc ľudí.

V roku 1900 sa rozišiel so svojou indiánskou manželkou a oženil sa s Marguerite Laimee, majiteľkou nevestinca v Dawsone. Až do svojej smrti v roku 1922 žil spolu s manželkou vo Vancouveri. Úspešne tu investoval do nehnuteľností a tak isto investoval do bane v Kalifornii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. George Washington Carmack (1860–1922) [online]. [Cit. 2006-08-31]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]