George Driver Nelson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Driver Nelson
Astronaut NASA
George Driver Nelson
Št. príslušnosťUSA
Narodenie13. júl 1950 (70 rokov)
Charles City, Iowa, USA
Predchádzajúce zamestnanieastronóm
Čas vo vesmíre17 dní 2 hodiny 43 minút
Kozmonaut od1978
MisieSTS-41-C, STS-61-C, STS-26
Znaky misiíSTS-41-C patch.png STS-61-c-patch.png Sts-26-patch.png
Kozmonaut do1989

George Driver Nelson (* 13. júl 1950, Charles City, Iowa, USA) je americký vedec a bývalý astronaut. Vo vesmíre bol trikrát.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1972 ukončil s diplomom inžiniera fyziky štúdium na univerzite Harvey Muddy College. O päť rokov neskôr obhájil doktorát z astronómie na univerzite v Seattle, štát Washington (University of Washington). Oženil sa, stal sa otcom dvoch detí. V roku 1978 bol PhD Nelson vybraný medzi budúcich astronautov[1], absolvoval výcvikový kurz v Houstone a bol zaradený medzi astronautov. V rokoch 1984 až 1988 bol trikrát vo vesmíre. Mal prezývku Pinky. V roku 1993 bol učiteľom astronómie na Washingtonskej univerzite.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojich 33 rokoch sa dr Nelson dostal do vesmíru po prvýkrát ako astronaut - špecialista. Bola to sedemdňová misia STS-41-C s raketoplánom Challenger, v COSPAR neskôr katalogizovaná ako 1984-034A. Na palube bola pätčlenná posádka, ktorá dokázala vypustiť na obežnú dráhu Zeme 15 metrov dlhú družici LDEF a ešte iný nefunkčný satelit SMM vo vesmíre zachytiť, opraviť a vrátiť na orbitu. Nelson pritom absolvoval dva výstupy do vesmíru (tzv.EVA) v celkovej dĺžke 11 hodín.

O dva roky letel v inom raketopláne druhýkrát, tentoraz misia STS-61-C (COSPAR 1986-003A) trvala 6 dní, posádka bola sedemčlenná. Nelsonovia tu boli dvaja, George tu bol ako letový špecialista. Počas letu vypustili telekomunikačný satelit Satcom.

Po ďalších dvoch rokoch letel Nelson na obežnú dráhu Zeme po tretíkrát. S raketoplán Discovery to bola krátka, len štvordňová misia STSA-26 (COSPAR 1988-091A), v posádke bolo 5 astronautov. Počas letu dopravili na obežnú dráhu satelit TDRS-C aj s urýchľovacou dvojstupňovou raketou.

Lety v skratke[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky tri lety začali štartom v Kennedyho kozmickom stredisku na Floride, mys Canaveral a končili pristátím na vojenskej leteckej základni Edwards v Kalifornii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práca, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 460.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku George Nelson na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).