Preskočiť na obsah

George Gipp

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
George "The Gipper" Gipp
hráč amerického futbalu
George Gipp
Narodenie18. február 1895
Laurium, Michigan, USA
Úmrtie14. december 1920 (25 rokov)
South Bend, Indiana, USA
Odkazy
Webstránkacmgww.com
CommonsSpolupracuj na Commons George Gipp

George "The Gipper" Gipp (* 18. február 1895, Laurium, Michigan, USA – † 14. december 1920, South Bend, Indiana) bol hráč amerického futbalu za Univerzitu Notre Dame. Bol prvým hráčom amerického futbalu tejto univerzity v celoamerickom výbere. Gipp hral na viacerých pozíciách a bol a je považovaný za jedného z najvšestrannejších hráčov amerického futbalu všetkých čias. Je predmetom Knute Rockneho presláveného prejavu, známeho ako "vyhrajte len jeden pre Gippera" („Win just one for the Gipper“). Gipp umrel vo veku 25 rokov na streptokokovú infekciu iba pár dní po tom, čo doviedol svoj tím k víťazstvu na tímom Northwestern.

Vyhrajte len jeden pre Gippera[upraviť | upraviť zdroj]

Túto vetu predniesol samotný Gipp v nemocnici na smrteľnej posteli v rozhovore s trénerom Knuteom Rocknem. Veta je vytrhnutá z nasledujúceho prejavu:

"Musím ísť Rock, to je v poriadku, ja sa nebojím. Raz, Rock, keď bude tím stáť proti tvrdému súperovi, keď sa veci budú vyvíjať zle a diery v obrane budú chlapcov ničiť, povedz im, nech do toho dajú všetko a vyhrajú len jeden zápas pre Gippera. Neviem, kde ja už vtedy budem Rock, ale dozviem sa o tom a budem šťastný."

Rock využil prejav a Gippov príbeh na to, aby v roku 1928 motivoval svoj prehrávajúci tím k prekvapujúcemu víťazstvu 12 – 6 nad neporazeným armádnym tímom.

Fráza "win one for the Gipper" sa neskôr stala sloganom v politickej kampani Ronalda Reagana a George H. W. Busha. Celý prejav je použitý vo filme Rudy.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]