Georgij Timofejevič Beregovoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Georgij Timofejevič Beregovoj
sovietsky kozmonaut
Georgij Timofejevič Beregovoj
Št. príslušnosť ZSSR/Rusko
Stav zosnulý
Narodenie 15. apríl 1921
Fiodorovka (dnes Fedorivka), Poltavská oblasť, Ukrajinská SSR (dnešná Ukrajina)
Úmrtie 30. jún 1995 (74 rokov)
Moskva, Rusko
Iné zamestnanie pilot
Čas vo vesmíre 3 dni 22 hodín 50 minút
Kozmonaut od 25. januára 1964
Misie Sojuz 3
Znaky misií Soyuz-3-patch.png
Kozmonaut do 25. februára 1982

Georgij Timofejevič Beregovoj (rus. Георгий Тимофеевич Береговой, ukr. Георгій Тимофійович БереговийHeorhij Tymofijovyč Berehovyj; * 15. apríl 1921, Fiodorovka (dnes Fedorivka), Poltavská oblasť, Ukrajinská SSR, dnes Ukrajina – † 30. jún 1995, Moskva, Rusko) bol sovietsky kozmonaut pochádzajúci z Ukrajiny.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Absolvoval luhanské letecké učilište. Počas II. svetovej vojny bol pilotom bombardovacieho lietadla, s ktorým uskutočnil 186 bojových letov. S Červenou armádou sa dostal až k oslobodeniu Česko-Slovenska. Po vojne absolvoval vojenskú akadémiu a v roku 1948 sa stal testovacím pilotom. V roku 1961 získal titul zaslúžilého testovacieho letca ZSSR a krátko potom požiadal o zaradenie do výcvikového strediska kozmonautov. Dňa 26. októbra 1968 odštartoval vo svojich 47 rokoch s kozmickou loďou Sojuz 3 na let trvajúci takmer 95 hodín a to deň po vypustení bezpilotného Sojuzu 2. Letel sám. Nacvičoval pilotáž spoločného letu oboch Sojuzov. Po absolvovaní letu bol povýšený do hodnosti generálporučíka letectva ZSSR a stal sa náčelníkom strediska J. A. Gagarina pre výcvik kozmonautov. Bol ženatý a mal dve deti. Zomrel na pooperačné komplikácie vo veku 74 rokov.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr (1982). Sto hvězdných kapitánů. Práce.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]