Georgij Timofejevič Beregovoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Georgij Beregovoj
kozmonaut CPK
Georgij Timofejevič Beregovoj
Št. príslušnosťZSSR/Rusko
Stavzosnulý
Narodenie15. apríl 1921
Fiodorovka, Ukrajinská SSR (dnešná Ukrajina)
Úmrtie30. jún 1995 (74 rokov)
Moskva, Rusko
Iné zamestnaniepilot
Hodnosťgenerálporučík sovietskych vzdušných síl
Čas vo vesmíre3 dni, 22 hodín, 50 minút
Kozmonaut od25. januára 1964
MisieSojuz 3
Znaky misiíSoyuz 3 patch.png
Kozmonaut do25. februára 1982

Georgij Timofejevič Beregovoj (rus. Георгий Тимофеевич Береговой, ukr. Георгій Тимофійович БереговийHeorhij Tymofijovyč Berehovyj; * 15. apríl 1921, Fiodorovka – † 30. jún 1995, Moskva) bol sovietsky kozmonaut.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Absolvoval luhanské letecké učilište. Počas II. svetovej vojny bol pilotom bombardovacieho lietadla, s ktorým uskutočnil 186 bojových letov. S Červenou armádou sa dostal až k oslobodeniu Česko-Slovenska. Po vojne absolvoval vojenskú akadémiu a v roku 1948 sa stal testovacím pilotom. V roku 1961 získal titul zaslúžilého testovacieho letca ZSSR a krátko potom požiadal o zaradenie do výcvikového strediska kozmonautov. Dňa 26. októbra 1968 odštartoval vo svojich 47 rokoch s kozmickou loďou Sojuz 3 na let trvajúci takmer 95 hodín a to deň po vypustení bezpilotného Sojuzu 2. Letel sám. Nacvičoval pilotáž spoločného letu oboch Sojuzov. Po absolvovaní letu bol povýšený do hodnosti generálporučíka letectva ZSSR a stal sa náčelníkom strediska J. A. Gagarina pre výcvik kozmonautov. Bol ženatý a mal dve deti. Zomrel na pooperačné komplikácie vo veku 74 rokov.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]