Gerlach z Valkenbergu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätý
Gerlach z Valkenbergu
pustovník
Gerlach z Valkenbergu
Biografické údaje
Narodenieokolo 1100
Úmrtie5. január 1165?
Uctievanie
SvätorečilPius IX.
CirkevKatolícka cirkev
Sviatok5. január (spomienka)
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGerlach z Valkenbergu
(multimediálne súbory na commons)

Svätý Gerlach z Valkenbergu (* okolo 1100 – † 5. januára okolo 1165,[1] niektoré zdroje uvádzajú 1170[2], iným menom Gerlach z Houthemu[3] alebo Gerlach Pustovník) bol holandský pustovník z 12. storočia. Jeho kult sa sústreďuje prevažne v Houtheme neďaleko Valkenburgu na juhu provincie Limbursko v Holandsku.[4]

Legenda o jeho živote[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný zdroj informácií o jeho živote je dokument Vita Beati Gerlaci Eremytae, ktorý bol napísaný okolo roku 1227, teda zhruba 60 rokov po jeho smrti. Gerlach bol pôvodne vojak, ktorý žil zhýralým životom a zabíjal ľudí v čase mieru. Po tragickej smrti svojej manželky[5] sa stal zbožným kresťanom a vydal sa na púť do Ríma. Údajne mu tam pápež Eugen III. uložil ako pokánie púť do Svätej zeme, v ktorej mal sedem rokov ošetroval chorých.[6][5] Vykonával aj obrady pokánia za hriechy svojej mladosti.

Po návrate do Holandska rozdal všetok svoj majetok chudobným a usadil sa v dutom dube na svojom bývalom panstve neďaleko Houthemu.[7] Jedol chlieb zmiešaný s popolom a každý deň cestoval pešo na púť do Maastrichtu, do Baziliky svätého Servátia.

Mal spor s miestnymi mníchmi, ktorí chceli, aby vstúpil do ich kláštora. Obyčajní ľudia v tejto oblasti ho považovali za svätého, ale mnísi sa obrátili na miestneho biskupa. Obvinili Gerlacha, že je v skutočnosti neuveriteľne bohatý, pretože jeho dub je v skutočnosti miestom, kde sa nachádza poklad. Biskup prikázal vyrúbať Gerlachov dub.[5] Gerlach však medzitým nadviazal silné priateľstvá, vrátane Hildegardy z Bingenu a dostal sa pod ich ochranu. Napriek vyrúbanému dubu biskup nenašiel žiadny poklad. Svoju chybu chcel Gerlachovi napraviť tým, že dal dub rozrezať na dosky a postaviť z nich malú chatrč.

Legenda hovorí, že keď Gerlach vykonal dosť pokánia, voda z miestnej studne sa trikrát premenila na víno na znak odpustenia hriechov. Podľa legendy mu posledné obrady vykonal sám Servác z Tongeren. Rímske martyrológium ho opisuje ako pustovníka známeho tým, že pomáha chudobným.[8]

Význam mena[upraviť | upraviť zdroj]

Gerlach je mužské krstné meno germánskeho pôvodu, ktorého variácie existujú v mnohých germánskych a románskych jazykoch. Rovnako ako mnoho iných skorých germánskych mien sa skladá z dvoch častí spojených dohromady. V tomto prípade sú týmito zložkami ger (čo znamená „oštep“ alebo „kopija“) a lach (čo znamená „pohyb“). Význam názvu je teda pravdepodobne „vrhač oštepov“.[9]

Uctievanie[upraviť | upraviť zdroj]

Kostol a zámok v Houtheme

Gerlachov hrob sa stal pútnickým miestom. Z iniciatívy Goswina IV z Heinsberg-Valkenburgu bol v roku 1201 na mieste Gerlachovej kaplnky vybudovaný kostol s nemocnicou,[5] neskôr bol založený kláštor premonštrátov. Títo norbertínci si sviatočne pripomínali Gerlacha z Valkenburgu vždy 5. januára.[10]

Opátsky kostol bol prestavaný v roku 1721 na nový farský kostol pre obec Houthem. Z kláštora sa neskôr stal hotel Château St. Gerlach.[11] Jeho súčasťou je pútnický kostol nachádzajúci sa na trase pútnikov do Santiago de Compostela. Obsahuje múzeum a strieborný relikviár s Gerlachovou lebkou.[12] Pri príležitosti 850. výročia farnosti bola podľa lebky zrekonštruovaná Gerlachovská busta.[13]

Uctievanie Gerlacha z Valkengurgu povolil pápež Pius IX.[5]

Relikviár svätého Gerlacha

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Parochie St. Gerlach te Houthem / STICHTING NOODHULP DAKLOZE VREEMDELINGEN BERG - HOUTHEM - BROEKHEM [online]. www.st-gerlach.nl, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online.
 2. CatholicSaints.Info » Blog Archive » Book of Saints – Gerlach [online]. [Cit. 2023-02-23]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. Houthem-St. Gerlach (L): St. Gerlachus [online]. www.archimon.nl, [cit. 2023-02-23]. Dostupné online.
 4. MARTIROLOGIO ROMANO. Rím : Libreria editrice Vaticana, 2004. Cit. s. 111 - 112. Dostupné online. ISBN 978-88-209-7925-6. S. 1138. Archivované z originálu. (taliansky)
 5. a b c d e Gerlach, St. | Encyclopedia.com [online]. www.encyclopedia.com, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online.
 6. Saint Gerlac [online]. nominis.cef.fr, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online. (po francúzsky)
 7. Houthem-St. Gerlach (L): St. Gerlachus [online]. www.archimon.nl, [cit. 2023-02-23]. Dostupné online.
 8. MARTIROLOGIO ROMANO. Rím : Libreria editrice Vaticana, 2004. Cit. s. 111 - 112. Dostupné online. ISBN 978-88-209-7925-6. S. 1138. Archivované z originálu. (taliansky)
 9. Gerlach Surname Origin, Meaning & Last Name History [online]. forebears.io, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online.
 10. Saints & Feast Days – The Norbertines [online]. norbertines.org, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online.
 11. Château St. Gerlach, Boutique Hotel in Valkenburg aan de Geul – Relais & Châteaux [online]. www.relaischateaux.com, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 12. Parochie St. Gerlach te Houthem / STICHTING NOODHULP DAKLOZE VREEMDELINGEN BERG - HOUTHEM - BROEKHEM [online]. www.st-gerlach.nl, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online.
 13. Parochie St. Gerlach te Houthem / viering 850 jaar St. Gerlach [online]. www.st-gerlach.nl, [cit. 2023-02-24]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Saint Gerlach na anglickej Wikipédii a Gerlac de Houthem na francúzskej Wikipédii.