Preskočiť na obsah

Greenwich Park

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na Queen's House v smere od rieky
Queen's House

Greenwich Park je jedným z Kráľovských parkov v Londýne a zároveň aj najstarším z nich. Bol založený v roku 1433. Pôvodne sa park používal na polovačky na jelene a bol najväčšou plochou zelene v juhovýchodnom Londýne. Rozprestiera sa na ploche 183 akrov (17 ha).

Opis parku

[upraviť | upraviť zdroj]

V severnej časti parku sa nachádza Národné námorné múzeum (angl.: National Maritime Museum) sídliace v bývalom Queen's House. V strede parku sa nachádza Kráľovské observatórium Greenwich (angl.: Royal Observatory Greenwich). Observatórium je umiestnené na vrchole kopca. Na západnom okraji parku stojí Ranger's House.

Pred observatóriom sa nachádza socha generála Jamesa Wolfa. Z tohto miesta je prekrásny výhľad na celé okolie: od bývalej Greenwichskej nemocnici (v súčasnosti Kráľovská námorná škola), rieky až smerom k mrakodrapom Canary Wharf, City na severozápade a Miléniovému domu na severe.

Park je možné ďalej rozdeliť na dve výškovo odlišné časti. V spodnej časti sa nachádzajú ihriská pre deti a jazero na člnkovanie. V hornej časi parku sa nachádza rozsiahla kvetinová záhrada s rybníkom, ružová záhrada, kriketové ihrisko, tenisový kurt a hodobný pavilón. Nachádza sa tu aj Staroveký dub (angl.: Ancient Oak), ktorý sa spája s kráľovnou Alžbetou I..

Počas Letných olympijskych hier v roku 2012 sa má park stať miestom jazdeckých a bežeckých častí pretekov päťbojárov.

Dopravné spojenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice Docklands Light Railway:

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]