Grilovanie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grilovanie
Steak na grile
Grilovanie kurčiat

Grilovanie je tepelná úprava jedla, pri ktorej na jedlo dopadá tepelné žiarenie. Tepelné žiarenie býva vyvolané elektrickou tepelnou špirálou (v rúre, v mikrovlnnej rúre kombinovanej s grilom) alebo žíhanými kusmi paliva (otvorené ohnisko). Teplota okolitého vzduchu pri grilovaní by nemala byť príliš veľká, aby nedochádzalo vo väčšej miere k inému spôsobu predávania tepla. Proti pripáleniu povrchových vrstiev sa jedlo polieva šťavou. K tomu, aby došlo k dostatočnej tepelnej úprave a vnútri jedla, sú na grilovanie vhodnejšie tenšie kúsky. Jedlo je možné pred prípravou vhodne okoreniť.

  • Priama metóda grilovania spočíva v priamom pôsobení žiarenia na jedlo. Táto metóda je vhodná hlavne pre jedlá, ktoré grilujeme menej ako 30 minút. Ide predovšetkým o steaky, hamburgery, klobásy alebo kotlety. Pri tomto spôsobe grilovania je potrebné pripravované jedlo otočiť. Jedlo získava vrúbkovanie typické pre túto metódu.
  • Nepriama metóda grilovania spočíva v umiestnení zapekacej misky medzi dva zdroje tepla. Pokrývka grilu nám umožňuje rovnomerné prúdenie teplého vzduchu, rovnako ako je tomu v teplovzdušnej rúre. Pre túto metódu sú vhodné jedlá, ktoré vyžadujú dlhodobejšiu tepelnú úpravu (veľké kusy mäsa) a potraviny, ktoré sú veľmi jemné a priame grilovanie by ich mohlo vysušiť nebo pripáliť.
  • Ďalšou metódou grilovania mäsa je tzv. grilovanie na kamennej doske. Toto grilovanie je nielen veľmi príjemné, ale aj zdravé, to znamená bez strašiaka karcinogénnych látok, tuku a pritom so zachovaním všetkých chutí aj vôní prepečeného mäsa. Kameň sa najčastejšie vyrába z jemnej nebo strednozrnnej žuly. Má väčšinou obdĺžnikový alebo štvorcový tvar a hrúbku tri centimetre. Je možné ho skombinovať s mnohými typmi dnes dostupných grilov.
  • Grilovanie na lávových kameňoch. Tento typ grilovania sa používa predovšetkým pri plynových typoch grilov. Ako tepelné médium je v tomto prípade použitý propán-bután, ktorý predáva teplo na drť z lávových kameňov umiestených nad plynovými horákmi. Nevýhodou tohto typu grilovania je možnosť vznietenia odkvapkávajúceho tuku na lávové kamene a negatívne ovplyvnenie chuti grilovaného jedla pripáleným tukom. Významné sú v tomto prípade aj zdravotné riziká kvôli vzniku karcinogénnych látok vznikajúcich z pripáleného tuku z grilovaného mäsa.

Nevýhody grilovania[upraviť | upraviť zdroj]

V grilovaných jedlách vznikajú karcinogénne chemické látky ako nitrosamíny, heterocyklické amíny alebo polyaromatické uhľovodíky (napr. rakovinotvorný benzo-a-pyrén). Významným rizikom je aj možnosť kontaminácie choroboplodnými zárodkami ako salmonela, kampylobakter, E. coli alebo listéria, ktoré môžu spôsobiť infekčné ochorenia.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Miroslav Šuta, Vladimír Šťovíček: Rozpalte gril, ne lékaře! 10 rad pro zdravější grilování, Český rozhlas Plzeň, Zdraví "v cajku", Zdraví "v cajku", 27. jún 2017

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Grilovanie

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Grilování na českej Wikipédii.