Preskočiť na obsah

HTC One

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
HTC One
HTC One
HTC One
VýrobcaHTC
SériaHTC One
Dátum predstavenia19. februára 2013
PredchodcaHTC One X
Displejdotyková obrazovka, 4,7 palcový displej Super LCD 3, rozlíšenie 1920x1080 pixelov (468 ppi)
Fotoaparát4 megapixelový s obrazovým snímačom UltraPixel (12 Mpix)
Nahrávanie videí vo Full HD kvalite (1080 pixelov)
LED blesk
Druhá kamera2,1 MP
HD video (1080 p)
Operačný systémAndroid
CPU1,7 GHz quad-core Snapdragon 600 s 2 GB RAM a podporou LTE siete
Systém na čipeSnapdragon 800
Veľkosť pamäti32 GB alebo 64 GB
Typ pamäťovej kartynepodporuje
Podporované sieteLTE
PripojiteľnosťWi-Fi
GPS a GLONASS 4.0
NFC
Bluetooth s apt-X
DLNA
Wi-Fi Director
Miracast
Wi-Fi Hotspot
Infračervené žiarenie
USB 2.0
USB On-The-Go
MHL
HDMI
Wirelles HDMI
TRRS
Rozmery137,4 x 68,2 x 9,3 mm
Hmotnosť143 g (5.0 oz)
Webová stránka[1]

HTC One je smartfón s operačným systémom Android od tajvanského výrobcu HTC. Považuje sa za pokračovanie HTC One X, ktoré bolo čiastočne neúspešné, kvôli zlému marketingovému úsiliu. Bol vyvinutý s dôrazom na unikátne hardvérové a softvérové funkcie, ako je hliníkový zadný kryt, nový obrazový snímač pre fotoaparát, predné stereo reproduktory, revidovaná verzia HTC Sense, agregátor noviniek BlinkFeed a funkcie fotoaparátu Zoe.

Kým sa spočiatku hovorilo o vydaní v polovici marca 2013, viedlo výrobné oneskorenie až na koniec marca. Po týchto problémoch sa po dobu dvoch mesiacov dostupnosti predalo okolo 5 miliónov kusov. Na jednu stranu boli chválené jeho hardvérové a softvérové funkcie, na druhú stranu bol kritizovaný niektorými recenziami.

Vývoj a predaj[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti už HTC vyrobilo niekoľko mobilov s operačným systémom Android, ale dostalo sa do finančných problémov, vďaka rastúcemu úspechu iných výrobcov, ako Apple a Samsung. V roku 2012 prijalo HTC One X ohlas u niektorých recenzentov, ale bol zatienený smartfónmi Samsung Galaxy S III a iPhone 5 a bol komerčne neúspešný. V odozve sa rozhodol výrobca vziať na seba väčšie riziká pre ich ďalší smartfón, aby lepšie vynikol medzi konkurenciou a obsahoval nové marketingové stratégie. Pre rok 2013 sa rozhodlo zdvojnásobiť svoj marketingový rozpočet s rokom 2012.

Bol oficiálne predstavený ako HTC One na špeciálnej tlačovej konferencii 19. februára 2013. HTC však pôvodne oznámil, že smartfón One vyjde v marci 2013 cez 185 dopravcov a predajcov v 80 rôznych krajinách, čo z neho robí najväčšie svetové uvedenie na trh v histórií spoločnosti. Nakoniec do Európy a Tajvanu prišiel v marci, do Ameriky a Ázie v apríli.

Výbava[upraviť | upraviť zdroj]

Hardvér[upraviť | upraviť zdroj]

HTC One má hliníkový unibody rám s anténou vstavanou do svojho podkladu, pričom cieľom bolo zachytiť priestorový zážitok v porovnaní so smartfónmi s plastovým krytom. Bol vyrobený v troch farbách: striebornej, čiernej a kúzelnej červenej.

Vnútro je poháňané 1,7 GHz procesorom quad-core Snapdragon 600 s 2 GB RAM a podporou LTE siete. Predáva sa s 32 alebo 64 GB flash pamäťou na microSD slot. HTC One má 4,7 palcový displej s rozlíšením 1080 p so Super LCD 3 s hustotou pixelov 468 pixelov na palec. Vnútorné súčasti sú usporiadané do tzv. "pyramíd", podobne ako pri HTC Butterfly, či HTC Windows Phone 8X. Väčšia časť je na prednej strane (na obrazovke a batérií) a menšia na zadnej strane (na doske). Toto vnútorné usporiadanie zabezpečuje to, že má zakrivenú plochu. HTC One audio systém BoomSound stereo reproduktory s Beats Audio a HDR audio záznamom.

Fotoaparát[upraviť | upraviť zdroj]

HTC One používa 4 megapixelový fotoaparát s obrazovým snímačom UltraPixel (12 Mpix), ktorý obsahuje obrazové body vo veľkosti 2 mikrometrov. Hoci túto malú veľkosť pixelov bolo nutné zaistiť, aby senzor fotoaparátu neohrozil dizajn samotného smartfónu, viedlo to k strate dynamického rozsahu, viac rozmazaným fotkám a zlej citlivosti na slnko. Fotoaparát má tiež optickú stabilizáciu obrazu, čo zabezpečuje zlepšenie vybavenie fotoaparátu a obrazový procesor ImageChip 2.

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

HTC One je dodávaný s androidovou verziou 4.1.2, ktorá sa dá od júna 2013 aktualizovať na verziu 4.2.2. Nová verzia Sense na HTC One, verzia 5, obsahuje novú a prepracovanú domovskú stránku s digitálnymi hodinami a počasím. Priamo pod hodinami sa nachádza nový rolovací agregátor noviniek známy ako BlinkFeed, ktorý v mriežkach ukáže novinky a správy zo sociálnych sietí (podobne ako vo Windows Phone). Nový obsah sa zobrazí každé dve hodiny pri pripojení k Wi-Fi. V predvolenom nastavení je dvojstranová domovská stránka: jedna strana obsahuje hodiny a BlinkFeed, druhá aplikácie na mobile.

Aplikácia pre fotoaparát známa ako Zoe zachytáva video vedľa seba urobenej fotky. Fotografie zo Zoe sú uložené v galérií, zatiaľ čo funkcia Highlights kompiluje všetky fotky a videá do multimediálnej prezentácie, ktoré možno exportovať alebo zdielať on-line prostredníctvom služby HTC Share. One zahŕňa tiež televíznu aplikáciu, vďaka ktorej môžete prostredníctvom infračerveného žiarenia použiť ako diaľkové ovládanie.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku HTC One na anglickej Wikipédii.