Hemiramphidae

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hemiramphidae
Halfbeak Cuba.JPG
Hemiramphus brasiliensis
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hemiramphidae
T. N. Gill, 1859
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hemiramphidae je čeľaď rozšírených rýb z radu belonotvaré (belony; Beloniformes). Sú geograficky rozšírenou a početne bohatou skupinou pelagických rýb. Ich názov nielen v angličtine Halfbeaks (v preklade „polovičný zobák“) vznikol kvôli ich výrazným čeľustiam, majú výrazne dlhšie dolné čeľuste ako horné čeľuste.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Zástupcovia tejto čeľade žijú v tropických a subtropických oblastiach v Atlantiku, Indickom a Tichom oceáne. 4 druhy rodu Hyporhamphus sa vyskytujú v sladkých vodách Južnej Ameriky.

Sú to dravce a lovia malé ryby, sladkovodné druhy hmyz na hladine vody. Ich horné čeľuste sa prispôsobili tomuto spôsobu života.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Telo veľmi pretiahnuté, úzke, v tvare šťuky. Priemerná dĺžka tela asi 30 cm, až do 45 cm (Euleptorhampus viridis). Horná čeľusť v tvare trojuholníka, spodná čeľusť je oveľa dlhšia ako horná. Hrudné a brušné plutvy sú krátke, brušné plutvy, chrbtová a análna sa posunuli smerom k chvostu. Žijú blízko pri povrchu, unikajúc dravcom často vyskočia z vody.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Rody patriace do tejto čeľade[1]:

Arrhamphus – Chriodorus – Euleptorhamphus – Hemiramphus – Hyporhamphus – Melapedalion – Oxyporhamphus  – Rhynchorhamphus

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. W. N. Eschmeyer: Catalog of Fishes electronic version (15 Nov 2013) (ang.). California Academy of Sciences. [prístup 17. nov. 2013].