Hemodialýza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Slovo hemodialýza v širšom (zriedkavejšom) význame označuje akúkoľvek dialýzu v medicíne, pozri dialýza (medicína).
Princíp dialyzátora. Červená - krv, modrá - dialyzačný priestor, žltá - polopriepustná membrána.

Hemodialýza (skr. HD) je dialýza vykonávaná pomocou dialyzačného prístroja (čiže pomocou tzv. umelej obličky).

Princíp je založený na chemickej dialýze, teda prestupe látok polopriepustnou membránou z jednej tekutiny (v tomto prípade krvi) do druhej (dialyzačného roztoku) v smere koncentračného gradientu (difúzia látok). Vlastnosti membrány a dialyzačného roztoku ovplyvňujú prestup rôznych látok, ako to vyžaduje konkrétny zdravotný stav pacienta. Súčasne sa odstráni z tela prebytočná voda, ktorú chorý nemôže vylúčiť obličkami (filtrácia látok). Hemodialýza je dnes základnou metódou liečby ťažkej obličkovej nedostatočnosti (lek. renálna insuficiencia), a to buď akútnej (môže byť použitá na prechodnú dobu) alebo chronickej (je nutná pravidelná hemodialýza po zvyšok života, respektíve do transplantácie obličky). Krv sa odvádza z tela do dialyzačného prístroja, kde prebieha jej „čistenie“ a zbavená odpadových látok sa vracia.

So zreteľom k potrebe jednoduchého prístupu k cievam sa u chronicky dialyzovaných pacientov zakladá, obvykle na hornej končatine, tzv. shunt (cievna spojka medzi tepnou a žilou). Dialyzuje sa väčšinou 2–3× týždenne vždy niekoľko hodín (najčastejšie 8 hodín), ale záleží na konkrétnej potrebe. Hemodialýza sa tiež používa pri niektorých otravách (intoxikaciách) k odstráneniu jedu či predávkovaného lieku z krvi.

Ku komplikáciám hemodialýzy patrí disekvilibračný syndróm, kardiovaskulárna nestabilita (hypotenzia, arytmia), krvácavé či trombotické príhody, horúčka a iné. Z dlhodobých komplikácií ide hlavne o ochorenia kardiovaskulárneho systému, infekcie, hematologické, nervové a kostné komplikácie a ďalšie.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • DIALYZA.SK (sk) - vysvetlenie základných pojmov a zoznam dialyzačných stredísk firmy Fresenius na Slovensku
  • Global Dialysis (en) - katalóg dialyzačných stredísk po celom svete