Henclová (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henclová
Dĺžka toku 5 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VII.
Povodie Hnilec
Prameň Volovec, Zlatý stôl
Ústie Tichá voda
Hydrologické poradie 4-32-02-024
Číslo recipienta 4-32-02-2379

Henclová je potok na Spiši, v západnej časti okresu Gelnica. Je to ľavostranný prítok Tichej vody, meria 5 km a je tokom VII. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení vo Volovských vrchoch, v geomorfologickom podcelku Zlatý stôl, na severozápadnom svahu Volovca (1 283,7 m n. m.), priamo pod sedlom Volovec, v nadmorskej výške približne 1 130 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie smerom na SSV, zľava najprv priberá prítok prameniaci severovýchodne od kóty 1 213 m n. m., potom z tej istej strany prítok prameniaci východne od kóty 1 143 m a stáča sa viac na severovýchod. Z ľavej strany následne priberá prítok z východného svahu Čertovej hole (1 245,0 m n. m.) a sprava krátky prítok zo SSV svahu Kečky (1 130,6 m n. m.). Zľava vzápätí priberá prítok z JJV úpätia Uherčíkovej (1 066 m n. m.), na krátkom úseku pokračuje smerom na sever a vteká do intravilánu obce Henclová, kde zľava priberá prítok z východného svahu Uherčíkovej. Napokon sa stáča východným smerom a na území spomenutej obce, na severnom okraji intravilánu miestnej časti Tichá Voda, sa v nadmorskej výške cca 628 m n. m. vlieva do Tichej vody.