Tichá voda (prítok Hnilca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tichá voda

(prítok Hnilca)

Dĺžka toku 12,6 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VI.
Povodie Hnilec
Prameň Volovec, Zlatý stôl
Ústie Hnilec, Nálepkovo
Hydrologické poradie 4-32-02-023, -025
Číslo recipienta 4-32-02-2368

Tichá voda je potok na Spiši, v západnej časti okresu Gelnica. Je to pravostranný prítok Hnilec, meria 12,6 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení vo Volovských vrchoch, v geomorfologickom podcelku Zlatý stôl, na severoseverozápadnom svahu Volovca (1 283,7 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 155 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

V pramennej oblasti tečie najprv smerom na východ, následne sa stáča na severovýchod a preteká Tichovodskou dolinou. V strednej časti doliny vytvára výrazný oblúk prehnutý na východ, obteká chránené územie Polianske rašelinisko na ľavom brehu a stáča sa na sever. Potom preteká cez Tichú vodu, kde priberá pravostranný Suchý potok a tiež ľavostrannú Henclovú. Ďalej sa prechodne stáča viac na SSV, v okolí osady Zahájnica tečie znovu smerom na sever a pod osadou sa definitívne stáča na severovýchod. Tesne pred ústím ešte podteká železničnú trať Červená Skala – Margecany i cestu II. triedy č. 546. V úseku medzi Tichou Vodou a ústím sleduje tok potoka miestami zachovaná lesná železnica.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • Pravostranné: krátky prítok zo severozápadného svahu Volovca, dva prítoky zo severovýchodného svahu Skaliska (1 293,1 m n. m.), prítok prameniaci južne od kóty 1 123 m, prítok zo západného svahu Žobráckej poľany (1 219 m n. m.), prítok z JJZ svahu Suchého vrchu (1 217,7 m n. m.), Suchý potok, Stredný jarok, Zadný jarok, krátky prítok zo západného úpätia Chajzárky (974,2 m n. m.), krátky prítok zo západného svahu Zmrzlého vrchu (923 m n. m.)
  • Ľavostranné: prítok z JJV svahu Kečky (1 130,6 m n. m.), krátky prítok zo severovýchodného svahu Kečky, Henclová, dva prítoky zo severovýchodného svahu Brezín (1 029,0 m n. m.)

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Hnilca sa vlieva na katastrálnom území obce Nálepkovo, východne od intravilánu obce a miestnej železničnej stanice, v nadmorskej výške cca 506 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]