Stará voda (prítok Hnilca)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stará voda

(prítok Hnilca)

Dĺžka toku 11,4 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VI.
Povodie Hnilec
Prameň kóta 1 244,8 m, Zlatý stôl
Ústie Stará Voda, Hnilec
Hydrologické poradie 4-32-02-029
Číslo recipienta 4-32-02-2338

Stará voda je potok na Spiši, v západnej časti okresu Gelnica. Je to pravostranný prítok Hnilca, meria 11,4 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Tečie vo Volovských vrchoch, v geomorfologickom podcelku Zlatý stôl, severne od kóty 1 244,5 m v hlavnom hrebeni pohoria (spojnica Volovec - Biele skaly), v nadmorskej výške cca 1 130 m n. m.

Potok v obci Stará Voda, v pozadí železničný viadukt

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie sprvu na krátkom úseku na severozápad, vytvára výrazný oblúk smerujúci na západ, potom sa stáča na východ a po pribratí Bieleho potoka na sever. Preteká Starovodskou dolinou, na strednom toku sa esovito ohýba, najprv tečie na východ a potom na severovýchod. Po pribratí Sedlového potoka sa definitívne stáča a ďalej už tečie na sever cez intravilán obce Stará Voda, kde priberá Kubovský potok. Napokon ešte podteká železničnú trať Červená Skala – Margecany i cestu II. triedy č. 546 a severne od spomenutej obce sa vlieva do Hnilca.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • Pravostranné: Biely potok, prítok zo západného svahu Jaminy (1 241 m n. m.), Jaminský potok, prítok zo západného svahu Zlatého stola (1 322,4 m n. m.), prítok zo severovýchodného svahu Zlatého stola, Sedlový potok, prítok zo ZJZ svahu Gerniera (1 006,9 m n. m.)
  • Ľavostranné: krátky prítok z juhovýchodného svahu Suchého vrchu (1 217,7 m n. m.), krátky prítok zo severovýchodného svahu Suchého vrchu, Kubovský potok

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Hnilca ústi na katastrálnom území obce Stará Voda, severne od jej intravilánu, v nadmorskej výške približne 487 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]