Gelnica (okres)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gelnica
okres
Okres Sobrance Okres Michalovce Okres Trebišov Okres Košice-okolie Okres Košice-okolie Okres Košice I Okres Košice II Okres Košice III Okres Košice IV Okres Gelnica Okres Spišská Nová Ves Okres RožňavaPoloha okresu Gelnica  v Košickom kraji (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Poloha okresu Gelnica na mape Košického kraja
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Košický kraj
Rozloha 584,43 km² (58 443 ha) [1]
Obyvateľstvo 31 627 (31. december 2015) [2]
Hustota 54,12 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
Tel. predvoľba 053
EČV GL
Kód okresu 801
Členenie -
Mestá 1
Obce 19
Commons: Gelnica District
Štatistika: statistics.sk
Portal.svg Slovenský portál

Okres Gelnica je okres v Košickom kraji na Slovensku. Má rozlohu 584,43 km², žije tu 31 627 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 54 obyvateľov na km² (údaje k 31. 12. 2015). Správne sídlo okresu je mesto Gelnica.

Administratívne členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Gelnica

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Helcmanovce · Henclová · Hrišovce · Jaklovce · Kluknava · Kojšov · Margecany · Mníšek nad Hnilcom · Nálepkovo · Prakovce · Richnava · Smolnícka Huta · Smolník · Stará Voda · Švedlár · Úhorná · Veľký Folkmar · Závadka · Žakarovce

Pozoruhodné údaje o obciach[upraviť | upraviť zdroj]

Geografická charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Okres Gelnica - tzv. Hnilecká dolina sa nachádza v severozápadnej časti Košického samosprávneho kraja. Susedí s okresmi Rožňava, Spišská Nová Ves, Košice-okolie a Prešov. Charakter krajiny je členitý podhorský a horský. Z geomorfologického hľadiska územie patrí do oblastí Slovenské rudohorie, celku Volovské vrchy, podcelkov Hnilecké vrchy, Volovec, Zlatý stôl, Pipitka a Kojšovská hoľa. V malej časti územie patrí do celku Čierna hora, podcelkov Roháčka a Bujanovské vrchy, ktoré sa tiahnú po ľavom brehu Hornádu.

Táto oblasť je tvorená kryštalickými horninami, ktoré sú bohaté na nerastné suroviny. Reliéf územia sa utváral po alpínskom vrásnení po spodnej kriede a pred staršími treťohorami. Miestami tvoria obal prvohôr hrubé súvrstvia svetlosivých vápencov a dolomitov vystupujúce na povrch, ktoré zvyšujú tvárnosť horstva. Sú v nich úzke, hlboko vrezané kaňonovité riečne doliny tvaru „V“, strmé bralnaté svahy i skalné útvary. Táto lokalita je bohatá na nerastné suroviny. Rudné ložiská sa využívali už v stredoveku, zaujímavé stopy po dávnom baníctve možno nájsť dodnes v podobe opustených šácht, háld, alebo prepadlísk.

Územie patrí do povodia Hornádu, ale územie odvodňuje predovšetkým Hnilec (rieka) (52,5 km v okrese), ktorý sa pri Margecanoch vlieva do Hornádu. Významnejšie prítoky Hnilca sú Smolník, Stará Voda, Kojšovský potok. Nadregionálny význam ma priehrada Ružín, ležiaca vo východnej časti Hnileckej doliny s prítokmi Hornád a Hnilec (rieka). Menšie umelé nádrže sa nachádzajú v katastroch obcí Jaklovce, Smolník a Gelnica.

Okres je najlesnatejším okresom v rámci SR s viac ako 74% lesnatosťou (436 km2). Nachádzajú sa tu lesné porasty v kategóriách hospodárskych a ochranných V lesoch je hlavnou hospodárskou drevinou smrek obyčajný, jedľa biela a buk lesný. V severovýchodnej časti je hospodárskou drevinou aj borovica lesná, poddruh spišská. Zaujímavosťou je výskyt borovice horskej – kosodreviny a taktiež borovici limby.

Hospodárstvo okresu[upraviť | upraviť zdroj]

  • Cesty I. triedy 0 km
  • Cesty II. triedy 89,940 km
  • Cesty III. triedy 41,537 km

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2015 [online]. Bratislava : ŠÚ SR, 2016-04-28. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]