Sobrance (okres)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sobrance
okres
Okres SobranceOkres MichalovceOkres TrebišovOkres Košice-okolieOkres Košice-okolieOkres Košice IOkres Košice IIOkres Košice IIIOkres Košice IVOkres GelnicaOkres Spišská Nová VesOkres RožňavaPoloha okresu Sobrance v Košickom kraji (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Poloha okresu Sobrance na mape Košického kraja
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Košický kraj
Rozloha 538,17 km² (53 817 ha) [1]
Obyvateľstvo 22 849 (31. december 2018) [2]
Hustota 42,46 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
Tel. predvoľba 056
Kód okresu 809
Členenie -
Mestá 1
Obce 46
Commons: Sobrance District
Štatistika: statistics.sk
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Portal.svg Slovenský portál

Okres Sobrance je okres v Košickom kraji na Slovensku. Má rozlohu 538,17 km², žije tu 22 849 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 42 obyvateľov na km² (údaje k 31. 12. 2018). Správne sídlo okresu je mesto Sobrance. Nachádza sa na juhovýchodnom Slovensku v regióne Užsko.

Geografická charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Juhozápadná, úrodná časť okresu spadajúca do Východoslovenskej nížine je prekrásnym zlatožltým rovinatým obilným morom zúrodnenej krajiny s očarujúcou ornitologickou rezerváciou sťahovavého vtáctva (Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky), ktorého výskyt na území svedčí o zdravom a ekologicky nenarušenom regióne tu hraničiacom s okresom Michalovce. Severnú časť územia obopínajú svojim horstvom Západné Karpaty, Vihorlatské vrchy s vyhliadkovým Sninským kameňom ( 1005 m n. m. ) s krásnym výhľadom do hraničiacich okresov Humenné a Snina na okresné mesto Sobrance, ale aj na perlu Vihorlatu Morské oko - prírodné horské jazero s priezračnou vodou, ktoré je domovom raka riečneho. Pod ním ležiace malebné obce Remetské Hámre, Vyšné Remety a dedinka Vyšná Rybnica s krásnou vodnou nádržou a pstruhovým hospodárstvom tvoria krásnu panorámu oblasti. Východnú časť tvorí hranica s Ukrajinou o celkovej dĺžke 35,7 km.

Životné prostredie[upraviť | upraviť kód]

Okres Sobrance, aj keď nepatrí svojou rozlohou k veľkým okresom, má na svojím území bohatú sieť chránených území rôznych kategórií. Štátnu správu v chránených územiach vykonáva Okresný úrad Sobrance, odbor životného prostredia - úsek štátnej správy ochrany prírody a krajiny a Krajský úrad Košice, odbor životného prostredia. Odbornú správu vykonáva Slovenská agentúra životného prostredia, Centrum ochrany prírody a krajiny Banská Bystrica, stredisko Košice a Správa Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Táto organizácia zároveň spracováva návrhy na vyhlásenie nových chránených území.

V súčasnom období je v okrese Sobrance vyhlásených 12 chránených území a je vypracovaný a podaný ďalší návrh na vyhlásenie nového chráneného územia.

Hospodárstvo okresu[upraviť | upraviť kód]

  • Cesty I. triedy 21,402 km
  • Cesty II. triedy 29,493 km
  • Cesty III. triedy 128,966 km

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava : Štatistický úrad SR, [cit. 2019-05-02]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]