Senec (okres)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Senec
okres
Okres Bratislava I Bratislava II Okres Bratislava III Okres Bratislava IV Okres Bratislava V Okres Malacky Okres Pezinok Okres SenecPoloha okresu Senec  v Bratislavskom kraji (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Poloha okresu Senec na mape Bratislavského kraja
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský kraj
Rozloha 359,88 km² (35 988 ha) [1]
Obyvateľstvo 81 412 (31. december 2016) [2]
Hustota 226,22 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
Tel. predvoľba 02
EČV SC
Kód okresu 108
Členenie -
Mestá 1
Obce 28
Commons: Senec District
Štatistika: statistics.sk
Portal.svg Slovenský portál

Okres Senec je okres v Bratislavskom kraji na Slovensku. Má rozlohu 359,88 km², žije tu 81 412 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 226 obyvateľov na km² (údaje k 31. 12. 2016). Správne sídlo okresu je mesto Senec.


Administratívne členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Bernolákovo · Blatné · Boldog · Čataj · Dunajská Lužná · Hamuliakovo · Hrubá Borša · Hrubý Šúr · Hurbanova Ves · Chorvátsky Grob · Igram · Ivanka pri Dunaji · Kalinkovo · Kaplna · Kostolná pri Dunaji · Kráľová pri Senci · Malinovo · Miloslavov · Most pri Bratislave · Nová Dedinka · Nový Svet · Reca · Rovinka · Tomášov · Tureň · Veľký Biel · Vlky · Zálesie

Národnostné zloženie[upraviť | upraviť zdroj]

Okres Senec je podľa sčítania z roku 2011 okresom so slovenskou väčšinou. K menšinám patrí početná maďarská národnosť, s počtom 13,78% obyvateľstva. K ďalším menšinám patrí česká národnosť, ktorá tvorí 0,67% počtu obyvateľstva okresu.

K okresu Senec patrí 28 obcí a 1 mesto. Z tohto počtu má 5 obcí maďarskú väčšinu (Boldog, Hrubý Šúr, Kostolná pri Dunaji, Tureň, Vlky). Ostatné obce majú slovenskú väčšinu.

Národnostné zloženie
Slováci
  
77,414 %
Maďari
  
13,784 %
Ostatní,Nezistení
  
8,808 %

Národnostné zloženie v minulosti[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti mal okres Senec (vtedy súčasť Bratislavskej župy) zmiešané maďarsko-nemecko-slovenské osídlenie.[3] Neexistovali (alebo nie sú dostupné údaje) z troch obcí: Hurbanova Ves, Miloslavov a Zálesie. Slováci obývali najmä severnú, západnú časť a niekoľko obcí na východe okresu. Na severe to boli obce Čataj, Igram, Blatné a Kaplna. Na východe Kráľová pri Senci. Na západe okresu to boli obce: Ivanka pri Dunaji a Chorvátsky Grob. Na západe žili Slováci aj v zmiešaných obciach. Nemci obývali najmä juh okresu a žili taktiež v zmiešaných obciach. Nemecké obce na juhu boli: Dunajská Lužná a Rovinka. Maďari obývali ostatné časti okresu. Najmä strednú časť okresu (napríklad: Senec, Veľký Biel, Nová Dedinka a iné) takmer celú východnú časť Reca a Hrubý Šúr; na juhu tvorili väčšinu v obciach Kalinkovo a Hamuliakovo. K zmiešaným obciam patrilo napríklad Bernolákovo, ktoré malo slovensko-maďarsko-nemecké osídlenie a Most pri Bratislave, ktorý mal nemecko-maďarské osídlenie. [4]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2016 [online]. Bratislava : ŠÚ SR, 2017-03-20. Dostupné online.
  3. Lexikón Magyarország geographiai szótára z roku 1851
  4. http://www.fszek.hu/adatbazisok/sajat_adatbazisok/fenyes_elek:_magyarorszag_geographiai_szotara

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]