Zálesie (okres Senec)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zálesie
obec
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský kraj
Okres Senec
Región Podunajský
Vodné toky Malý Dunaj, Blatina
Nadmorská výška 129 m n. m.
Súradnice 48°09′54″S 17°16′30″V / 48,165000°S 17,275000°V / 48.165000; 17.275000
Rozloha 5,87 km² (587 ha) [1]
Obyvateľstvo 2 280 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 388,42 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1940
Starosta Martina Dobrovodská[3] (nezávislá)
PSČ 900 28 (pošta Ivanka pri Dunaji)
ŠÚJ 555509
EČV (do r. 2022) SC
Tel. predvoľba +421-2
Adresa obecného
úradu
Malinovská 123
E-mailová adresa ou@obeczalesie.sk
Telefón 02/45946 013
Fax 02/45946 243
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Zálesie, Senec District
Webová stránka: obeczalesie.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Zálesie (historicky slov. Gessayov, neskôr Gešajov, maď. na Slovensku Gessayfalva, maď. v Maďarsku Tőkésisziget) je obec na Slovensku v okrese Senec, v tesnej blízkosti Bratislavy.

V obci žije 2 144 zaregistrovaných obyvateľov, ktorí na dennej báze dochádzajú do Bratislavy za prácou, školami či úradmi. Zálesie je plne elektrifikované s prípojkami na studenú vodu, plyn a optický internet.

Obec leží na Podunajskej nížine, nie je však súčasťou Žitného ostrova. Obklopená je poliami a Malým Dunajom.

V obci sa nachádza rímskokatolícka kaplnka Najsvätejšej Trojice z roku 1939. Starostom Zálesia je nezávislý kandidát Marián Perger.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Chotár dnešného Zálesia patril do majetkov malinovského panstva grófov zo Svätého Jura a Pezinka. Potom ich vlastnili Méreyovci, neskôr Ilešházyovci a ďalší.

V roku 1810 kúpili malinovské panstvo Aponiovci, po ktorých ostal malinovský kaštieľ. Albert Aponi bol neslávne známy svojimi Školskými zákonmi z roku 1905. Ako majetok nepriateľov štátu bol ich veľkostatok v roku 1920 predaný a novým majiteľom sa stal americký Slovák Ignác Gessay, americký Slovák, ktorého podporila Slovenská banka. Ten majetok rozparceloval a predal miestnym. 604 hektárov výhodne predal súkromníkom pochádzajúcich zo severného Slovenska, ktorí tvorili základ novej obce Gešajov, severne od súčasnej polohy Malinova. Obec najprv patrila pod Malinovo, po okupácii južného Slovenska Maďarskom sa však Malinovo pripadlo Maďarom. Gešajov však pripadol Slovákom a pričlenil sa pod obec Ivanka pri Dunaji.

Osamostatnenie nastalo v roku 1940. V roku 1960 bola obec premenovaná na Zálesie. V roku 1976 bola opäť pričlenená k Ivanke pri Dunaji, nastal jej úpadok, dostala sa na zoznam zánikových obcí a v snahe získať prácu obyvatelia dedinu opúšťali.

Od roku 1990 je Zálesie opäť samostatné. Po roku 2000 rozsiahla nová výstavba rodinných, ale aj bytových domov a celých ulíc.

Kultúrne pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

V obci je jeden kostol a rímskokatolícka kaplnka svätej Trojice z roku 1939. Nad hlavným vchodom je trojuholníkový murovaný štít, v ktorého nike je socha svätého Jozefa. Na konci obce je prícestný kríž, ktorý obyvatelia postavili v roku 1938 na vďaku, že sa nestali súčasť horthyovského Maďarska. Pri dverách vchodu do obecného úradu je osadený bronzový reliéf zakladateľa obce Ignáca Gessaya (z roku 1994).

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Zálesie je obec hneď na východ od Bratislavy a slúži primárne ako satelit a súčasť bratislavskej aglomerácie. Väčšina občanov Zálesia denne dochádza do Bratislavy za školou, prácou či úradmi.

Aj napriek tomu, že je Zálesie v tesnej blízkosti Bratislavy, v obci už roky prebieha developerský rozmach. Obec je totiž blízko hlavnému mestu, no tiež ponúka "dedinskú atmosféru" – lesy, polia, bicyklovanie, srnky a podobné aktivity. Vďaka tomu je tak Zálesie častou voľbou Bratislavčanov, ktorí si chcú postaviť rodinný dom so záhradou. Z tohto sa dá tiež usúdiť, že v Zálesí okrem pôvodných obyvateľov žije najmä bonitná skupina obyvateľstva.

V obci je aktívna organizácia Červeného kríža a Dobrovoľného hasičského zboru, ktorý organizuje aj mládež. Hasičské súťaže im vypĺňajú voľný čas. Na konci Terchovskej ulice bolo vybudované futbalové ihrisko a v roku 1952 bolo vrátené a zlikvidované. Od roku 2017 ho využíva mládežnícky klub Atletiko Zálesie.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Obec sa nachádza v Bratislavskom kraji, v okrese Senec a približne 10 kilometrov od hlavného mesta Slovenska, Bratislavy.

Obec Zálesie leží na Podunajskej nížine, nie je však súčasťou Žitného ostrova. Obec síce tesne obteká Malý Dunaj, no z druhej strany. Zálesie tak leží na rozsiahlom polostrove, ktorý je tvorený ramenami Malého Dunaja - Blatinou, Bielou vodou a samotným hlavným tokom Malého Dunaja. Okolo obce sa nachádza veľké množstvo priekop vytvorených vysušenými mŕtvymi ramenami rozvetveného Malého Dunaja.

Aj napriek tomu, že sa obec nenachádza na Žitnom ostrove, je obec z každej strany obklopená rozsiahlymi poliami typickými pre Podunajskú nížinu. V okolí Zálesia sa pestujú najmä repa a kukurica.

Zálesie je obklopené viacerými jazerami (predovšetkým Zelená Voda I., Zelená Voda II., Zelená Voda III. a Štrkovka v Ivanke pri Dunaji, ktoré pôsobia aj ako rekreačná oblasť pre Bratislavčanov. Niektoré z jazier sú určené na plávanie, ostatné sú veľmi populárne pre rybolov, stanovanie kemping (najmä v lete).

Na sever od Zálesia leží trikrát väčšia obec Ivanka pri Dunaji, ktorá ponúka aj pobočky bánk, poštu, niekoľko supermarketov vrátane TESCO a železničnú zastávku. Na severovýchod leží ešte väčšie Bernolákovo, aj s policajnou stanicou a železničnou stanicou. Na východe leží Nová Dedinka, na juhu a juhovýchode obec Malinovo. Na západ leží letisko hlavného mesta Bratislava a drobná časť Mostu pri Bratislave, ktorá vzniká pri jazerách Zelená Voda.

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

Zálesie je plne elektrifikované. Do všetkých domov je zavedený plyn a studená voda. Teplú vodu si občania ohrievajú najmä plynom, časť obce aj napriek aktivistom nie je vybavená centrálnou kanalizáciou. Občania sa poväčšine spoliehajú na žumpy alebo vlastné čistiarne odpadových vôd. V obci zabezpečuje vývoz odpadu spoločnosť AVE. Väčšina domov má prístup k optickému internetu od Telekomu.

Obec je známa aj vďaka tzv. Gešajovským mlynom – viacerými menšími replikami dobových mlynov plávajúcich po Malom Dunaji. V obci sa každoročne organizuje známa Záleská divadelná púť, zmiešaný festival pre deti aj dospelých, kde je doobedie a poobedie venované programu pre deti, kým večer vystupujú známe kapely ako HEX, Para, Billy Barman či Fragile alebo stand-up comedy. Vstup je zadarmo a podujatie je organizované vo vztyčovanom šapitó na Novom námestí.

V obci je prevádzkované aj Kino Zálesie, ktoré premieta nepravidlene 4 krát mesačne a to 2 večerné predstavenia, vždy v piatok večer, a dve predstavenia pre deti a to soboty o 10:00. Premieta sa v Kultúrnom dome. Viac informácií o aktuálnom programe nájdete na www.kinozalesie.sk

Verejné služby[upraviť | upraviť zdroj]

 • Potraviny FIPE – Malinovská ul. – pod kultúrnym domom – malé, no veľmi dobre zásobené
 • pohostinstvo Red Pub – Malinovská ul. - pod kultúrnym domom
 • kaviareň/cukráreň Jane Caffe – Terchovská 93
 • Reštaurácia U Takácsovcov – Malinovská > možnosť denného menu i obyčajnej ponuky
 • obecný úrad – Trojičné námestie
 • požiarna zbrojnica – Trojičné námestie
 • Kostol Najsvätejšej Trojice – ul. Ignáca Gešaja
 • materská škola – Malinovská ul.
 • Hrádza – za dedinou, na konci Starobystrickej ul.
 • jazerá Zelená Voda I. (na plávanie) a II. (na rybolov) za hrádzou
 • Gešajovské mlyny – medzi zastávkou Zálesie, Korzo a záleským mostom smer Malinovo
 • park Zálesíčko – ul. Ignáca Gešaja – fontána, lavičky, detské atrakcie, zeleň
 • bankomat OTP Banka – Malinovská ul. – pod kultúrnym domom
 • Kvety Janka – kvetinárstvo – Starobystrická ul.
 • Relaxačné centrum Ramonna – Za záhradami ul.
 • Záleský maják – pri zastávke Zálesie, Korzo, tiež sa tu nachádza ohnisko
 • Záleské korzo – maják a mólo cez Malý Dunaj, veľmi rušná turistická atrakcia – pri zastávke Zálesie, Korzo
 • Pošta sa nachádza v Ivanke pri Dunaji

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Zálesie leží na zrekonštruovanej hlavnej ceste tretej triedy III/1041 medzi obcami Malinovo a Ivanka pri Dunaji, prostredníctvom poľnej cesty (časť už tvorí asfaltovaná cyklocesta) je možné dostať sa okolo letiska priamo aj do Bratislavy či do Mostu pri Bratislave.

Autobusové spojenie v Zálesí zabezpečuje spoločnosť ARRIVA, ktorá obec v krátkych intervaloch linkou 610 spája s Bratislavou, Ivankou pri Dunaji a Malinovom. Obec Zálesie má 4 autobusové zastávky, a to sú: Zálesie, Cintorín; Zálesie, Centrum; Zálesie, Korzo a Zálesie, Domky. Na zastávke Zálesie, Korzo sa nachádza obratisko využívané nočnou linkou 798. Obe linky sú súčasťou IDS BK.

Autobusová dostupnosť:

 • Ivanka pri Dunaji (námestie aj miestne školy) – 5 minút
 • Bratislava, Zlaté piesky – 15 až 20 minút
 • Bratislava, Bajkalská a Nová doba – 25 až 30 minút
 • Bratislava, AS – 30 až 40 minút
 • Malinovo – 5 minút
 • Senec – denná kombinácia spolu s vlakmi a prestupmi – 30 až 60 minút

Intervaly spojov:

 • Ranná špička: 30 minút
 • Doobedné sedlo: 60 minút
 • Poobedná špička: 30 minút
 • Večer: 60 minút
 • Víkend: 60 minút

Posledný spoj z Bratislava, AS odchádza o 22:37. Od roku 2021 do obce premáva aj nočná linka 798 s odchodom z Hodžovho námestia v Bratislave, s napojením na nočné linky bratislavskej MHD.

Okrajové časti Bratislavy sú od Zálesia vzdialené do 10 minút jazdy autom, vďaka mestskému obchvatu sa je možné dostať do centra do 20 minút autom. Zálesie veľmi trpí nepriaznivou dopravnou situáciou spôsobenou zbiehaním sa miestnej cesty tretej triedy III/1048 a cesty prvej triedy I/61 v Ivanke pri Dunaji. Semaforová križovatka je tiež známa ako "križovatka pri Metre" pomenovaná podľa rovnomenného supermarketu. Situáciu sľubuje vyriešiť D4R7 s plánovaným výjazdom Ivanka pri Dunaji-sever, ktorý sa začal stavať na jar 2018.

V auguste 2020 sa tiež uvažovalo o tangentovom prepojení Zálesia so samotným obchvatom 4-prúdovou cestou od severného konca Zálesia, s vlastnou križovatkou a diaľničným zjazdom Zálesie na D4R7. Tangenta je zatiaľ v štádiu návrhu a obidva varianty zablokovali obce Zálesie a Ivanka pri Dunaji kvôli blízkosti k obciam. Ivanka pri Dunaji na úseku požaduje vybudovať tunel.

V januári 2021 bol návrh stále v diskusnom štádiu a k aliancii Zálesia a Ivanky pri Dunaji sa pridalo viacero okolitých dedín z mikroregiónu bratislavských satelitov ako Bernolákovo či Malinovo.

Ulice[upraviť | upraviť zdroj]

V Zálesí sa nachádza 31 ulíc a to: Malinovská, Terchovská, Starobystrická, Záhumenná, Domky, Dunajská, Hornozelenická, Siladická, Lesná, Lipová, Lúčna,Obilná, Slnečná, Okružná, Topoľová, Ivanská, Pri kríži, Ku Gaštanu, Poľná, Tichá, Dlhá, Krátka, Stredná, Krížna, Ignáca Gešaja, Muškátová, Za záhradami, Družstevná, Veselá, Bazová, Dolnomajerská, Jazerná a Turčianska. Sú tu aj 2 námestia – Nové námestie a Trojičné námestie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]