Preskočiť na obsah

Starokatolícka cirkev na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Starokatolícka cirkev na Slovensku
Starokatolícka cirkev na Slovensku
Typstarokatolícka cirkev
ZhromaždenieSvetová rada národných katolíckych cirkví
Najvyšší orgánSynodálna rada
BiskupVlastimil Šulgan
Adresa sídlaChrenovská 15, 949 01 Nitra
OblasťSlovensko
Liturgický jazykslovenčina
Webhttp://slovenski-katolici.sk/
Členovia1778 (SODB 2021)
Vznik1995

Starokatolícka cirkev na Slovensku (SKC) je kresťanská cirkev, jedna z cirkví a náboženských spoločností registrovaných na Slovensku. Patrí medzi starokatolícke cirkvi, ktoré sa dištancovali od rímskokatolíckej cirkvi, ale s rímskokatolíckou cirkvou si ponechali mnoho podobností. Zaregistrovaná je od roku 1995.[1] Pri Sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 sa k nej prihlásilo 1 687 veriacich.[2] V roku 2021 1 778 veriacich.

Založenie Starokatolíckej cirkvi na Slovensku (1995 – 2004)

[upraviť | upraviť zdroj]

Starokatolícka cirkev na Slovensku pôvodne tvorila jeden celok s českou starokatolíckou cirkvou, ktorá vznikla už koncom 19. storočia a v polovici 20. storočia mala etablovanú sieť farností s vlastným biskupom. Starokatolícka cirkev na Slovensku vznikla v roku 1995 ako samostatný cirkevný subjekt v dôsledku zániku Česko-Slovenska.[3] V roku 2000 bola slovenská starokatolícka cirkev uznaná za najmladšiu členskú cirkev Utrechtskej únie.

Odchod Starokatolíckej cirkvi na Slovensku z Utrechtskej únie (2004)

[upraviť | upraviť zdroj]

Z Utrechtskej únie slovenská starokatolícka cirkev už v roku 2004 vystúpila, oficiálne kvôli nesúhlasu so svätením žien a žehnaniu homosexuálnym párom, ku ktorému pristúpili cirkvi v nemecky hovoriacich krajinách.[4] Podľa interpretácie Utrechtskej únie však bola slovenská starokatolícka cirkev vylúčená, keďže jej biskup elektus (zvolený, no ešte nevysvätený biskup) Augustín Bačinský prijal biskupské svätenie od Antónia José da Costa Raposa, biskupa Apoštolskej episkopálnej cirkvi v Portugalsku (dnes nazývanej Starokatolícka cirkev v Portugalsku), ktorého cirkvi Utrechtskej únie považujú za biskupa vysväteného neregulárnym spôsobom (tzv. vakantného biskupa).[5][6] Starokatolícka cirkev na Slovensku následne v roku 2004 založila Svetovú radu národných katolíckych cirkví so sídlom v Nitre, ktorej prvým predsedom sa stal jej novovysvätený biskup Augustín Bačinský. V roku 2001 mala cirkev 1 733 veriacich, v roku 2011 – 1 687.[2][7] V roku 2021 sa k cirkvi prihlásilo 1 778 veriacich.

Založenie misijného pôsobiska českej starokatolíckej cirkvi

[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku od roku 2004 nepôsobila starokatolícka cirkev, ktorá by bola členom Utrechtskej únie. To sa zmenilo v marci 2016, keď v Bratislave začalo pod zastrešením českej starokatolíckej cirkvi pôsobiť jej misijné spoločenstvo Starokatolíci v Bratislave. Od roku 2020 sa toto spoločenstvo oficiálne nazýva Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku. Vedie ju kňaz Martin Kováč. Táto cirkev však nie je štátom registrovaná a netvorí jeden celok so Starokatolíckou cirkvou na Slovensku. Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku sa otvorene stavia k partnerstvám rovnakého pohlavia a umožňuje svätenie žien. Nemá vlastného biskupa, ale spadá pod českého starokatolíckeho biskupa.

Prvý a do roku 2015 jediný slovenský starokatolícky biskup, Augustín Bačinský.

Charakteristika učenia a liturgie

[upraviť | upraviť zdroj]
Svätá omša na Vígľaši v roku 2015. Naľavo Štefan Záhradník, v strede Augustín Bačinský a napravo Vlastimil Šulgan.

Starokatolíci uznávajú ako základ učenia Utrechtské vyhlásenie starokatolíckych biskupov z roku 1889.[4] Vyznávajú Apoštolské, Nicejsko-carihradské a Atanaziánske vyznanie. Vysluhujú sedem sviatostí: krst, birmovanie, Eucharistiu, spoveď, manželstvo, kňazstvo a pomazanie chorých. Eucharistiu vysluhujú pod obomi spôsobmi a spoveď má charakter spoločnej, pri bohoslužbe. Osobná spoveď je tiež možná. Starokatolícka cirkev na Slovensku slúži sväté omše podľa Rímskeho misála.

Starokatolícka cirkev na Slovensku sa stavia odmietavo k homosexuálnym partnerstvám a k sväteniu žien ako kňaziek.

Starokatolícki kňazi aj biskupi nemusia dodržiavať celibát.

Organizačné členenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Starokatolícka cirkev na Slovensku má episkopálno-synodálne cirkevné zriadenie. Biskup má všetky práva a povinnosti, ktoré všeobecné právo prideľuje biskupom, pri rešpektovaní cirkevnej ústavy, podľa ktorej je najvyšším orgánom cirkvi synoda, a v čase medzi synodami pomáha biskupovi v riadení cirkvi synodálna rada v rámci kompetencií cirkevnej ústavy. Synodálna rada má desať členov, z toho piati členovia sú laici, predsedá jej biskup. Synoda cirkvi sa zvoláva raz za dva roky a volí biskupa.

Starokatolícka cirkev na Slovensku má svoju jedinú farnosť v Nitre, kde sa slúžia sväté omše v nedele a sviatky v cirkevnom dome na Chrenovskej ulici, keďže Starokatolícka cirkev na Slovensku v súčasnosti nevlastní žiaden kostol.

Organizačne patrí celé územie Slovenska pod Cirkevnú provinciu sv. Metoda, na čele ktorej stojí metropolita arcibiskup Vlastimil Šulgan. Do provincie patria nasledujúce cirkvi s apoštolskou sukcesiou:

  • Starokatolícka cirkev na Slovensku, (arcibiskup Vlastimil Šulgan)
  • Generálny vikariát SKC v Rakúsku (biskup Hans Jörg Peters)
  • Generálny vikariát SKC v Česku, nazývaný aj Apoštolská episkopálna cirkev katolícka v Českej republike (biskup Vlastimil Šulgan)

Vedúci predstavitelia

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Starokatolícka cirkev [online]. Ekumenická rada cirkví na Slovensku, [cit. 2016-09-17]. Dostupné online.
  2. a b SODB 2011 [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, [cit. 2020-07-27]. Dostupné online.
  3. Starokatolícka cirkev [online]. Ekumenická rada cirkví na Slovensku, [cit. 2016-09-17]. Dostupné online.
  4. a b Učenie cirkvi [online]. slovenski-katolici.sk, [cit. 2020-07-27]. Dostupné online.
  5. History [online]. Union of Utrecht of the Old Catholic Churches, [cit. 2016-09-17]. Dostupné online. (angličtina)
  6. Prohlášení IBK k situaci ve Starokatolické církvi na Slovensku (2004) [online]. Starokatolická farní obec Brno, 14.2.2004, [cit. 2016-09-17]. Dostupné online Dostupné online. (čeština)
  7. Demografické údaje zo SODB 2001 [online]. sodb.infostat.sk, [cit. 2020-07-27]. Dostupné online.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]