Cirkev československá husitská na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cirkev československá husitská na Slovensku
Czechoslovak Hussite Church Logo.svg
Klasifikácia kresťanská cirkev
Biskup ThDr. Jan Hradil, ThD., Dr. h. c.[1]
Oblasť Slovensko
Liturgický jazyk slovenčina, čeština
Členovia 1 782 (SODB 2011)[2]
Adresa Konventná 11,
831 03 Bratislava
Webstránka cirkev-ceskoslovenska-husitska6.webnode.sk

Cirkev československá husitská na Slovensku (CČSH) je kresťanská cirkev pôsobiaca na Slovensku. Organizačne je cirkev na Slovensku rozdelená do troch zborov – Bratislava, Liptovská Osada (so sídlom v Martine) a Košice.[3] V roku 2011 sa k nej hlásilo asi 1 800 veriacich.

Nejedná sa o historických husitov ktorí existovali v 15. storočí. Cirkev vznikla v roku 1920 činnosťou modernisticky naladeného hnutia s názvom Jednota katolického duchovenstva československého, oddelením sa od Rímskokatolíckej cirkvi, na historické husitské hnutie len nadväzujúc.

Vierouka[upraviť | upraviť zdroj]

CČSH za prameň viery považuje Bibliu zloženú zo Starého a Nového zákona. Príjma cirkevnú Tradíciu, ale len takú ktorá je v súlade s Bibliou. Vysluhuje sedem sviatostí: krst, Večeru Pánovu, birmovanie, spoveď, manželstvo, posvätenie kňazstva a útechu chorých. Do duchovného úradu sú ordinované aj ženy. Večera Pánova sa vysluhuje pod obomi spôsobmi (hostie aj víno) a spoveď je spoločná, pri bohoslužbe. Duchovného je možné tiež požiadať o súkromnú spoveď alebo duchovný rozhovor. Cirkev je dogmaticky veľmi dynamická a veĺký dôraz kladie na poznanie a slobodu jednotlivca. Duchovní pri bohoslužbe nosia čierny talár s vyšitým červeným kalichom na hrudi a štólu.

Náboženské obce[upraviť | upraviť zdroj]

Existujúce:

Zaniknuté: Brezno, Prešov, Michalovce, Bratislava-Petržalka, Žilina, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Zvolen, Trenčín, Trnava, Nitra.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bratislavská diecéza :: Cirkev československá husitská [online]. cirkev-ceskoslovenska-husitska6.webnode.sk, [cit. 2021-07-09]. Dostupné online.
  2. Bývajúce obyvateľstvo podľa pohlavia a náboženského vyznania - 2001,ŠÚ SR, online
  3. Cirkev československá husitská [online]. cirkev-ceskoslovenska-husitska6.webnode.sk, [cit. 2021-07-09]. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Církev československá husitská na Slovensku na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]