Cirkev československá husitská na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cirkev československá husitská na Slovensku
Czechoslovak Hussite Church Logo.svg
Klasifikácia kresťanská cirkev
Biskup ThDr. Jan Hradil, ThD., Dr. h. c.[1]
Oblasť Slovensko
Liturgický jazyk slovenčina, čeština
Počet náboženských obcí 3
Členovia 581 (SODB 2021)
Adresa Jozefská 8

811 06 Bratislava 1

Webstránka cirkev-ceskoslovenska-husitska6.webnode.sk

Cirkev československá husitská na Slovensku (CČSH) je kresťanská cirkev pôsobiaca na Slovensku. Organizačne je cirkev na Slovensku rozdelená do troch náboženských obcí – Bratislava, Liptovská Osada (so sídlom v Martine) a Košice.[2] V roku 2011 sa k nej hlásilo 1 782 veriacich. V roku 2021 to bolo 581 veriacich.

Cirkev československá husitská vznikla v roku 1920 činnosťou modernisticky naladeného hnutia s názvom Jednota katolického duchovenstva československého, oddelením sa od Rímskokatolíckej cirkvi. V období druhej svetovej vojny bola na území Slovenska zakázaná, na území Protektorátu Čechy a Morava niesla názov Cirkev českomoravská. Po vojne sa vrátila k názvu Cirkev československá. Prívlastok husitská dostala až v roku 1971.

Vierouka[upraviť | upraviť zdroj]

CČSH považuje za prameň viery Bibliu zloženú zo Starého a Nového zákona. Prijíma cirkevnú Tradíciu, ale len takú, ktorá je v súlade s Bibliou. Vysluhuje sedem sviatostí: krst, Večeru Pánovu, birmovanie, spoveď, manželstvo, posvätenie kňazstva a útechu chorých. Do duchovného úradu sú ordinované aj ženy. Večera Pánova sa vysluhuje pod obomi spôsobmi (hostie aj víno) a spoveď je spoločná, pri bohoslužbe. Duchovného je možné tiež požiadať o súkromnú spoveď alebo duchovný rozhovor. Cirkev je dogmaticky veľmi dynamická a veľký dôraz kladie na poznanie a slobodu jednotlivca. Duchovní pri bohoslužbe nosia čierny talár s vyšitým červeným kalichom na hrudi a štólu.

Náboženské obce[upraviť | upraviť zdroj]

Husitský kostol v Liptovskej Osade

Biskup[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bratislavská diecéza :: Cirkev československá husitská [online]. cirkev-ceskoslovenska-husitska6.webnode.sk, [cit. 2021-07-09]. Dostupné online.
  2. Cirkev československá husitská [online]. cirkev-ceskoslovenska-husitska6.webnode.sk, [cit. 2021-07-09]. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Církev československá husitská na Slovensku na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]