Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku
Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku
Typstarokatolícka cirkev
ZhromaždenieUtrechtská únia starokatolíckych cirkví
BiskupPavel Benedikt Stránský, český starokatolícky biskup
Liturgický jazykslovenčina
Webstarokatolici.eu
Počet duchovných1
Farnosti2

Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku[1] alebo Starokatolíci v Bratislave a Starokatolíci v Trnave je kresťanská cirkev pôsobiaca na Slovensku. Hlási sa ku starokatolíckemu hnutiu ktoré vzniklo v 19. storočí oddelením sa od rímskokatolíckej cirkvi. Je členkou Utrechtskej únie starokatolíckych cirkví a nie je štátom registrovaná.

Starokatolícka omša v priestoroch Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave, celebrovaná českým biskupom Dušanom Hejbalom (2016).

Netvorí jeden celok so Starokatolíckou cirkvou na Slovensku. Starokatolícka cirkev na Slovensku od roku 2004 nie je členkou Utrechtskej únie. Dnes máme teda na Slovensku dve samostatné a na sebe nezávislé starokatolícke jurisdikcie. Starokatolícka delegatúra Utrechtskej únie na Slovensku nemá vlastného biskupa, spadá pod českého starokatolíckeho biskupa. Otvorene sa stavia k otázke LGBT a do diakonskej služby svätí aj ženy. Využívajú Ekumenický lekcionár (ang. Revised Common Lectionary – Revidovaný spoločný lekcionár) a Slovenský ekumenický preklad Biblie.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1995 existuje samostatná Starokatolícka cirkev na Slovensku. Tá však od roku 2004 nie je členkou Utrechtskej únie starokatolíckych cirkví. Podľa interpretácie Utrechtskej únie bola vylúčená, kvôli tomu že vtedajší arcibiskup Augustín Bačinský sa nechal vysvätiť biskupom Antóniom José da Costa Raposom, arcibiskupom Apoštolskej episkopálnej cirkvi v Portugalsku (dnes nazývanej Starokatolícka cirkev v Portugalsku) ktorého Utrechtská únia považuje za tzv. vagantného biskupa. Podľa vlastných slov však úniu opustila, kvôli nesúhlasu s kňazským svätením žien a požehnávaním partnerstviev osôb rovnakého pohlavia, ku ktorým pristúpili starokatolícke cirkvi v Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.

Od roku 2004 teda na Slovensku nepôsobila žiadna cirkev s členstvom v Utrechtskej únii. To sa zmenilo v marci 2016, kedy v Bratislave vzniklo misíjne spoločenstvo Starokatolíckej cirkvi v Českej republike pod názvom Starokatolící v Bratislave. Od roku 2019 sa bohoslužby konajú aj v Trnave. Toto spoločenstvo vedie kňaz Martin Kováč.

V Bratislave sa zo začiatku bohoslužby konali v prenajatých priestoroch na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Neskôr sa konali v aule Vysokej školy sv. Alžbety v Bratislave. V súčastnosti sa bohoslužby v Bratislave slúžia v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci.

Od leta 2020 má cirkev status Starokatolíckej delegatúry Utrechtskej únie na Slovensku. S českou starokatolíckou cirkvou ich teda spája už len biskup (Pavel Benedikt Stránský).

Farnosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Farnosť sv. Ladislava v Bratislave (bohoslužby v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci).
  • Farnosť Pánovho vzkriesenia v Trnave (bohoslužby v kaplnke Pánovho vzkriesenia na evanjelickom cintoríne).

Obe farnosti spravuje kňaz Martin Kováč.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zoznam členov cirkví Utrechtskej únie. Dostupné on-line [cit. 1. 4. 2021]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]