Herírúd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Minaret na rieke Harírúd

Herírúd / Harírúd (po perzsky) alebo Harirod (po paštsky?) alebo Tejen (názov v Turkménsku; staršie v prepise z cyriliky: Tedžen) je rieka v Afganistane a v Turkménsku. Čiastočne tvorí aj hranicu oboch krajín s Iránom. Je dlhá 1 150 km. Povodie má rozlohu 70 600 km².

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v pohorí Kohi Baba v Afganistane v nadmorskej výške približne 3 000 m. Až k Herátskej oáze tečie ako horská rieka v úzkej doline. Oázou preteká v širokej doline. Pod oázou na afgansko-iránskej hranici opäť nadobúda horského charakteru. Dolina sa rozširuje v miestach, kde rieka tvorí iránsko-turkménsku hranicu a ďalej v Turkménsku už rieka tečie v širokej doline a vetví sa na prietoky a ramená. Rieka sa ztráca v púšti Karakum pod Tedženskou oázou.

Vodný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj vody je zmiešaný s prevahou snehového. Najvyššej vodnatosti dosahuje od marca do mája. Priemerný prietok vody pri Polehatume (325 km od ústia) je približne 30 m³/s a maximálna 990 m³/s. Od augusta do novembra rieka obvykle vysychá pod mestom Herát. Kalnosť vody dosahuje približne 100 kg/m³. Rieka nezaŕza. Dolný tok je zavodňovaný z Karakumského kanála.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Voda z rieky sa využíva na zavlažovanie predovšetkým Herátskej a Tedženskej oázy, pričom v prvej z nich je voda z rieky celkom využitá v období sucha a v druhej po zvyšok roku. V Turkménsku boli na rieke vybudované priehrady], ktoré regulujú prietok. Na rieke leží mesto Tedžen (Turkménsko).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]