Hervé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hervé
Hervé
francúzsky hudobný skladateľ, herec

Narodenie 30. jún 1825
Houdain, Francúzsko
Úmrtie 4. november 1892 (67 rokov)
Paríž, Francúzsko

Hervé (*30. jún 1825 Houdain4. november 1892 Paríž), vlastným menom Florimond Ronger bol hercom, spisovateľom a operetným skladateľom španielsko-francúzskeho pôvodu. Napísal vyše sto rôznych diel, z toho takmer polovicu tvorili operety, alebo komické opery (opera buffa).

Narodil sa v rodine žandára, matka bola Španielka. Otca stratil v dvanástich rokoch. Vďaka peknému hlasu sa mu podarilo umiestniť v zbore parížskeho kostola sv. Rocha. Neskôr nastúpil na parížske konzervatórium. Od roku 1839 sa ako šestnásťročný zamestnal ako organista v Bicêtre Hospital v Paríži, čo bol ústav pre duševne chorých, kde bola zamestnaná aj jeho matka. Komponoval hudobné predstavenia, v ktorých niekedy pacienti aj hrali, čím sa ich snažil zamestnať a odviesť pozornosť od ich skutočnej situácie.

Od roku 1845 pôsobil ako organista v kostole St. Eustache. O tri roky neskôr 1848 ho priateľ, herec Desiré požiadal, aby napísal hudbu k jeho benefičnému vystúpeniu. Uviedli ju ako jednodejstvovú grotesku Don Quichette et Sancho Pança v parížskej Opéra National. Hudobný talent mu vyniesol v roku 1851 miesto dirigenta v Théâtre du Palais Royal.

V roku 1854 získal licenciu na vlastné divadlo „Les Folies Nouvelles“, kde okrem pantomím mohol uvádzať aj hudobné grotesky s maximálne dvoma hercami. Keďže tento limit ho značne obmedzoval, obchádzal ho bábkami, zasahoval do deja ako dirigent a nezastavil sa ani pred bláznivejšími nápadmi. Kvôli jeho povahe a životnej dráhe mu ľudia dali prezývku „Le compositeur toqué“ (Šialený skladateľ), čo bol súčasne aj názov jedného z predstavení, ktoré bolo uvedené v jeho divadle.

Jedným z predstavení v „Les Folies Nouvelles" bola aj Offenbachova hra Oyayaie ou le reine des Iles. Čoskoro však Offenbach otvoril svoje vlastné divadlo Bouffes Parisiens a stal sa Hervého konkurentom. Hervé bol spoločne s Offenbachom pri zrode nového operetného žánru, avšak hlavná úloha pri jeho zrode sa pripisuje Offenbachovi. Hervé po otvorení Offenbachovho divadla svoje divadlo opustil a odišiel z Paríža. Veľa cestoval po Francúzsku aj zahraničí. V Londýne získal miesto kapelníka v Empire Theatre.

Po návrate do Paríža začal písať celovečerné operety a získaval si nimi priazeň publika. Svoju najslávnejšiu operetu, Mamzelle Nitouche napísal Hervé v roku 1883. Jej hlavná postava organistu Celestena nesie isté autobiografické prvky z autorovej mladosti.

Výber z diel[upraviť | upraviť zdroj]

Florimond Ronger.jpg
  • Don Quichette et Sancho Pança - jednodejstvová groteska
  • Les Chevaliers de la Table Ronde - opera buffa (1866)
  • Le Petit Faust - opera buffa (1869)
  • Lili - opereta (1882)
  • Mamzelle Nitouche - opereta (1883)
  • Cosaque - opereta (1884)