Hervé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hervé
francúzsky hudobný skladateľ, herec
Hervé
Rod. menoFlorimond Ronger
Narodenie30. jún 1825
Houdain, Francúzsko
Úmrtie4. november 1892 (67 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Hervé

Hervé, vlastným menom Florimond Ronger, (*30. jún 1825, Houdain, Francúzsko4. november 1892 Paríž) bol francúzsky herec, spisovateľ a operetný skladateľ. Napísal vyše sto rôznych diel, z toho takmer polovicu tvorili operety, alebo komické opery (opera buffa).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine žandára, matka bola Španielka. Otca stratil v dvanástich rokoch. Vďaka peknému hlasu sa mu podarilo umiestniť v zbore parížskeho kostola sv. Rocha. Neskôr nastúpil na parížske konzervatórium. Od roku 1839 sa ako šestnásťročný zamestnal ako organista v Bicêtre Hospital v Paríži, čo bol ústav pre duševne chorých, kde bola zamestnaná aj jeho matka. Komponoval hudobné predstavenia, v ktorých niekedy pacienti aj hrali, čím sa ich snažil zamestnať a odviesť pozornosť od ich skutočnej situácie.

Od roku 1845 pôsobil ako organista v kostole St. Eustache. O tri roky neskôr 1848 ho priateľ, herec Desiré požiadal, aby napísal hudbu k jeho benefičnému vystúpeniu. Uviedli ju ako jednodejstvovú grotesku Don Quichette et Sancho Pança v parížskej Opéra National. Hudobný talent mu vyniesol v roku 1851 miesto dirigenta v Théâtre du Palais Royal.

V roku 1854 získal licenciu na vlastné divadlo „Les Folies Nouvelles“, kde okrem pantomím mohol uvádzať aj hudobné grotesky s maximálne dvoma hercami. Keďže tento limit ho značne obmedzoval, obchádzal ho bábkami, zasahoval do deja ako dirigent a nezastavil sa ani pred bláznivejšími nápadmi. Kvôli jeho povahe a životnej dráhe mu ľudia dali prezývku „Le compositeur toqué“ (Šialený skladateľ), čo bol súčasne aj názov jedného z predstavení, ktoré bolo uvedené v jeho divadle.

Jedným z predstavení v „Les Folies Nouvelles" bola aj Offenbachova hra Oyayaie ou le reine des Iles. Čoskoro však Offenbach otvoril svoje vlastné divadlo Bouffes Parisiens a stal sa Hervého konkurentom. Hervé bol spoločne s Offenbachom pri zrode nového operetného žánru, avšak hlavná úloha pri jeho zrode sa pripisuje Offenbachovi. Hervé po otvorení Offenbachovho divadla svoje divadlo opustil a odišiel z Paríža. Veľa cestoval po Francúzsku aj zahraničí. V Londýne získal miesto kapelníka v Empire Theatre.

Po návrate do Paríža začal písať celovečerné operety a získaval si nimi priazeň publika. Svoju najslávnejšiu operetu, Mamzelle Nitouche napísal Hervé v roku 1883. Jej hlavná postava organistu Celestena nesie isté autobiografické prvky z autorovej mladosti.

Výber z diel[upraviť | upraviť zdroj]

  • Don Quichette et Sancho Pança - jednodejstvová groteska
  • Les Chevaliers de la Table Ronde - opera buffa (1866)
  • Le Petit Faust - opera buffa (1869)
  • Lili - opereta (1882)
  • Mamzelle Nitouche - opereta (1883)
  • Cosaque - opereta (1884)