hide

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
hide
Hide
Základné informácie
Rodné meno Hideto Macumoto
Umelecké mená hide, HIDE
Narodenie 13. december 1964
Jokosuka, Japonsko
Bydlisko Jokosuka, Kanagawa, Japonsko
Úmrtie 2. máj 1998 (33 rokov)
Tokio, Japonsko
Pôsobenie spevák, skladateľ, hudobník
Žáner alternatívny rock, heavy metal, power metal, progresívny metal
Hrá na nástrojoch gitara, basová gitara, spev
Roky pôsob. 1981–1998
Vydavateľstvá Sony, LEMONed Plant
Súvisiace
články
X Japan, Zilch
Webstránka hide-city.com

hide, vlastným menom Macumoto Hideto (jap. 松本 秀人) (* 13. december 1964, Jokosuka – † 2. máj 1998, Tokio), bol japonský hudobník, spevák a textár. Bol známy predovšetkým ako hlavný gitarista heavymetalovej skupiny X Japan, no taktiež bol úspešný sólový umelec a zakladateľ americkej skupiny Zilch.

Hide bol veľmi populárny a vplyvný. Predal milióny nahrávok, ako sólový umelec ale aj ako člen kapely X Japan. Skupina X Japan bola populárnou na konci 80tych a na začiatku 90tych rokov a bola označovaná ako zakladateľ japonského Visual Kei štýlu. Keď sa v roku 1997 rozpadla, hide sa zameral na svojú sólovú kariéru, ktorá sa začala v predchádzajúcich štyroch rokoch. V roku 1998, na vrchole slávy, počas nahrávania svojho tretieho štúdiového albumu a zahájenia medzinárodnej kariéry s novovytvorenou kapelou Zilch, spáchal samovraždu obesením. Bol považovaný za ikonu japonskej mládeže búriacej sa proti konformnej spoločnosti a jeho smrť bola označená ako „koniec éry“.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

1964-87: Prvé roky a Saver Tiger[upraviť | upraviť zdroj]

Macumoto Hideto sa narodil 13. decembra 1964 v nemocnici sv. Jozefa v Midorigaoke v Japonsku. Navštevoval Yokosuka Tokiwa Junior High School. V 15-tich sa stal fanúšikom rockovej hudby pod vplyvom albumu Alive II od Kiss. Toho istého roku mu stará mama kúpila prvú elektrickú gitaru Gibson Les Paul Deluxe.

11. marca 1980 absolvoval nižšiu strednú školu. Potom nastúpil na Zushi Kaisei vyššiu strednú školu v Zushi v Kanagawe, kde hral v dychovej kapele. Hral tam iba chvíľu, pretože bol priradený na hru na klarinet, hoci chcel hrať na trúbku. Neskôr sa sústredil na gitaru a v roku 1981 založil skupinu Saber Tiger. Rok na to začali hrať naživo v Yokosuke.

V apríli 1983 začal študovať kozmetiku a módu na Hollywoodskej vysokej škole krásy a módy v súčasnom centre Roppongi Hills, ktorú absolvoval v roku 1984. Neskôr v tom istom roku spravil skúšky a úspešne získal licenciu kozmetik. V júli 1985 vydala skupina Saber Tiger EP s rovnomenným názvom, ktoré obsahovalo dve piesne "Double Cross" a "Gold Digger". V novembri kapela prispela skladbou "Vampire" do vzorkovníka Heavy Metal Force III, ktorý tiež obsahoval pesničky od X a Jewel. O niekoľko rokov neskôr sa gitarista Kiyoshi z Jewel pripojil k hideho sólovej kapele.

V roku 1986 si skupina zmenila názov na Saver Tiger, aby sa vyhla zámene so skupinou rovnakého mena zo Sappora. Ich prvá účasť s novým menom bola vo vzorkovníku Devil Must Be Driven out with Devil, s piesňami "Dead Angle" a "Emergency Express". Pokračovali vystúpeniami v live houses a nočných kluboch ako napríklad Meguro Rokumeikan, Omiya Freaks a Meguro Live Station. 28. januára 1987 pre neustálu fluktuáciu členov hide činnosť kapely ukončil. V tom istom čase bol pozvaný do skupiny X. V roku 2001 Nippon Crown vydalo kompiláciu pod názvom Origin of hide, ku ktorej sa pridala aj kapela "Yokosuka Saver Tiger". Obsahovala 2 CD z LIVE vystúpení so skúšobnými nahrávkami a záznam koncertu na VHS.

1987-97: X Japan[upraviť | upraviť zdroj]

Vo februári 1987 sa hide pripojil k skupine X Japan (vtedy X) a stal sa jej hlavným gitaristom a príležitostným textárom. Zložil piesne "Celebration", "Joker" a "Scars". X vydala prvý album Vanishing Vision vďaka bubeníkovi Yoshikimu, ktorý vlastnil vydavateľstvo Extasy Records. Album bol úspešný a skupina neskôr označená ako jeden z priekopníkov Visual Kei.

Debutový album skupiny X s názvom Blue Blood bol vydaný 21. apríla 1989 a dostal sa na 6. miesto v rebríčku Oricon. Skupina uspela v "Grand Prix New Artist of the Year" a bola ocenená počas 4. ročníka každoročného Japan Gold Disc Awards v roku 1990. Ich tretí album Jealousy bol vydaný 1. júla a stal sa číslom 1 v počte predaných nahrávok (600 000 kópií).

Krátko po vydaní albumu Art of life, ktorý sa v rebríčku Oricon dostal až na vrchol, si členovia X Japan dali pauzu a začali sólo projekty. V tej dobe skupina upustila od originálnej Visual Kei estetiky, s výnimkou hideho, ktorý aj naďalej pokračoval v divokom farebnom oblečení a nosení červeného, neskôr ružového účesu. Dahlia bol posledným skupinovým albumom; bol vydaný 4. novembra 1996. V septembri 1997 bol oznámený rozpad kapely X Japan. Skupina ešte vystúpila 31. decembra 1997 v Tokyo Dome na rozlúčkovom koncerte vhodne nazvanom „The Last Live“.

1993-98: Sólo kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku roka 1993 hide nahral s Inoranom a J-om zo skupiny Luna Sea skladbu „Frozen Bug“. Pod názvom kapely *M*A*S*S sa objavila na vzorkovníku Dance 2 Noise 004. Vystupoval aj v umeleckom filme Seth et Holth spolu so spevákom Tuskom zo skupiny Zi:Kill. V roku 1994 hide nahral a vydal svoj prvý sólo album Hide your face, ktorý dosiahol v rebríčku Oricon 9. miesto. Okrem spevu a písania textov hral v niektorých skladbách na gitaru a basu. Hudobný štýl albumu sa významne odlišuje od Speed metal hymny a balád od X Japan, má sklon k alternatívnemu rocku. Neskôr absolvoval turné „Hide Our Psychommunity Tour“. hide with Spread Beaver sa po čase stalo jeho hlavným projektom.

V roku 1996 hide dohliadal na produkciu vydania svojej prvej značky LEMONed, albumu skupiny Zeppet Store. Jeho druhý sólo album vyšiel 2. septembra, dosiahol vrchol v Oricone, po ktorom nasledovalo „Psyence a Go Go tour“. Potom ako sa v roku 1997 rozpadla kapela X Japan, hide oficiálne nazval svoj sólo projekt hide with Spread Beaver. Založil novú kapelu s názvom Zilch v ktorej bol programátor a prekusionista I.N.A., ktorý spolupracoval s americkými a britskými umelcami, ako Joey Castillo (Queens of the Stone Age), Paul Raven (Killing Joke) a Rey McVeigh (The Professionals).

2. máj 1998: Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

hide zomrel ráno 2. mája 1998 vo veku 33 rokov. Po nočnom pití bol nájdený obesený na uteráku priviazanom o kľučku dverí v jeho apartmáne v Minami-Azabu v tokijskej štvrti.

Vrátil sa do Japonska o päť dní skôr, po zdĺhavých troch mesiacoch, ktoré strávil v Los Angeles. 1. mája hide a členovia Spread Beaver natáčali pre televíznu show a neskôr išli piť s jeho bratom, ktorý ho viezol domov okolo 6:30 nasledujúceho dňa. Keď bol asi o 7:30 nájdený v bezvedomí, bol prevezený do nemocnice v Hiroo, kde ho o 8:52 vyhlásili za mŕtveho.

Úrady oficiálne uzavreli hideho smrť ako samovraždu. Počas jedného týždňa traja fanúšikovia, tínedžeri spáchali samovraždu rovnakým spôsobom. Jeho pohrebu v Tsukiji Hongan-ji sa zúčastnilo približne 50 000 ľudí, 60 bolo hospitalizovaných a okolo 200 ošetrených v stanoch prvej pomoci. O mesiac neskôr bol vydaný singel Pink Spider, ktorý dosiahol prvé miesto v Oricone. V tom istom roku bola skladba odvysielaná na MTV Music Video Award v kategórií "Japan Viewers Choice". Veľký predaj a úspech mala aj nasledujúca pieseň „Ever Free“. Americký novinár Neil Strauss sa vyjadril: "V priebehu pár týždňov sa pop kultúra v Japonsku vyrovnala s hideho smrťou". Populárna interpretácia textu k hideho piesni „Pink Spider“, ktorú zahral deň pred svojou smrťou, vyvolala špekulácie o vopred premyslenej samovražde, kvôli jasným autobiografickým prvkom a téme o úniku od problémov života.

Medzitým niekoľko hideho priateľov a kolegov uviedlo, že podľa nich to bola nehoda uškrtením. Medzi nich sa zaradil spoluzakladateľ X Japan Yoshiki a bývalý basista Taiji. Táto teória je podporovaná faktom, že nezanechal dopis na rozlúčku. Taiji v jeho autobiografii teoretizuje, že osudnej noci mohol hide cvičiť špeciálne cviky na úľavu od bolesti krku, ktorou gitaristi môžu trpieť od sústavného používania ramenného pásu. Podobne cvičili aj ostatní členovia X Japan počas turné. Potrebné bolo použiť uterák a kľučku na dverách. Podľa Taijiho mohol hide v opilosti zaspať a dobre uchyteným uterákom sa nechtiac uškrtiť.

Basista zo skupiny Zilch Paul Raven povedal: "Videl som ho pár dní pred smrťou a nespozoroval som žiaden náznak, že by sa dialo niečo zlé; skôr bol vyčerpaný," ale okomentoval, že hide bol pod veľkým stresom, vzhľadom k harmonogramu nahrávania albumu Ja, Zoo. Ďalšou otázkou bol podiel účasti hideho na albume. Iba tri piesne boli hotové pred jeho smrťou. Album od Zilch 3.2.1. vyšiel v júli a obsadil v rebríčku Oricon 2. miesto, kapela pokračovala vystúpeniami a nahrávala po ďalšie roky. Jedna z ich skladieb bola použitá ako soundtrack k Heavy Metal 2000. Ja, Zoo bol vydaný v novembri toho roku s interpretom uvedeným ako hide with Spread Beaver. Takisto získal umiestnenie 2. miesto v rebríčku a predalo sa ho do konca nasledujúceho roka viac ako milión kópií.

Po smrti[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek hideho smrti Spread Beaver pokračovali s turné „Tribal Ja, Zoo Tour 1998“, od začiatku októbra a počas novembra; zábery z turné vyšli na DVD v roku 2005.

1. mája 1999 bol vydaný „tribute album“ s názvom Tribute Spirits, ktorý obsahuje cover-verzie hideho piesní od skupín ako BuckTick, Luna Sea a Oblivion Dust a sólo umelcov vrátane Tomoyasu Hotei a Cornelius. Album vyšiel spolu na prvé výročie hideho smrti.

20. júla 2000 v Yokosuke, v jeho rodnom meste, otvorili hideho múzeum. Zasadil sa oň aj bývalý japonský predseda vlády Junichiro Koizumi, ktorý bol veľký fanúšik X Japan.

Zostávajúci členovia X Japan sa opäť spojili v roku 2007 a nahrali novú pieseň „I.V.“, ktorá obsahuje nepoužitú gitarovú stopu od hideho. Ich prvý koncert bol usporiadaný 28. marca 2008 v Tokyo Dome; počas predstavenia Art of Life „hral“ hologram hideho po boku s kapelou. X Japan stále považujú hideho za svojho člena a zapájajú ho na každom koncerte.

8. júla 2007 Yoshiki s ďalšími hudobníkmi v rozhovore oznámil „hide tribute concert set 2008“ s cieľom pripomenúť si desiate výročie od úmrtia ich bývalého člena.

Hide memorial summit sa konal 3. a 4. mája v Ajinomoto Stadium, spolu s X Japan, Dir en Grey, D'espairsRay, Versailles a mnohými ďalšími. Luna Sea a Phantasmagoria sa dokonca počas jednodňového vystúpenia opätovne spojili. Hide with Spread Beaver vystúpili tiež s použitím štúdia a živých nahrávok hideho spevu. Organizátori odhadovali účasť na oboch show na približne 100 000 fanúšikov. Na začiatku summitu sa každoročne skladá hold, pri ktorom vystúpia kapely na počesť hideho narodenín a výročia jeho smrti.

Boli zverejnené hideho tvorba, reedície, kompilácie, remixy a predtým nevydané diela. Jedna z najnovších, The Devolution Project, bol vydaný v roku 2010 s originálnymi jedenástimi piesňami. Taktiež v roku 2010, pri dvanástom výročí jeho smrti, sa konala v Tsukuji Hongan-ji spomienková bohoslužba s 35 tisícovou účasťou.

V auguste 2010 hideho správcovská spoločnosť Headwax Organization, v ktorej bol aj jeho brat Hiroshi, podala žalobu na Yoshikiho riadenie Japan Music Agency pre použitie fotiek bývalého gitaristu X Japan bez formálnej dohody. V roku 2000 obe spoločnosti podpísali dohodu umožňujúcu Yoshikimu a X Japan používať na koncertoch fotografie hideho, avšak fotografie boli použité počas X Japan show 14. a 15. augusta v Nissan Stadium v čase, kedy už zmluva vypršala.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Hide your face (1994)
 1. PSYCHOMMUNITY
 2. DICE
 3. SCANNER
 4. EYES LOVE YOU (T.T VERSION)
 5. D.O.D (DRINK OR DIE)
 6. CRIME OF BREEN St.
 7. DOUBT (REMIX VERSION)
 8. A STORY
 9. FROZEN BUG ’93 (DIGGERS VERSION)
 10. T.T. GROOVE
 11. BLUE SKY COMPLEX
 12. OBLAAT (REMIX VERSION)
 13. TELL ME
 14. HONEY BLADE
 15. 50% & 50% (CRYSTAL LAKE VERSION)
 16. PSYCHOMMUNITY EXIT
 1. PSYENCE
 2. ERASE
 3. Genkai Haretsu
 4. DAMAGE
 5. LEMONed I Scream (CHOCO-CHIP version)
 6. Hi-Ho
 7. FLAME
 8. BEAUTY & STUPID
 9. OEDO COWBOYS
 10. BACTERIA
 11. GOOD-BYE
 12. Cafe Le Psyence
 13. LASSIE (demo master version)
 14. POSE
 15. MISERY (remix version)
 16. ATOMIC M.O.M
 1. SPREAD BEAVER
 2. ROCKET DIVE
 3. LEATHER FACE
 4. PINK SPIDER
 5. DOUBT ’97 (MIXED LEMONed JELLY MIX)
 6. FISH SCRATCH FEVER
 7. Ever free
 8. BREEDING
 9. HURRY GO ROUND
 10. PINK CLOUD ASSEMBLY
 1. Electric Cucumber
 2. Inside the Pervert Mound
 3. Sold Some Attitude
 4. Space Monkey Punks From japan
 5. Swampsnake
 6. What’s Up Mr. Jones?
 7. Hey Man So Long
 8. Psyche
 9. Fuctrack#6
 10. Doubt
 11. Pose
 12. Easy Jesus
 • hide SINGLES—Junk Story (2002)
 1. Eyes Love You
 2. 50% & 50%
 3. Dice
 4. Tell Me
 5. Misery
 6. Beauty & Stupid
 7. Hi-Ho
 8. Good-Bye
 9. Rocket Dive
 10. Pink Spider
 11. ever free
 12. Hurry Go Round
 13. Tell Me
 14. In Motion
 15. Junk Story
 16. Comment [Aug 10th, 1995]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hide

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]