Hipokampus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hipokampus

Hipokampus (iné názvy: hipokamp, zriedkavo (nesprávne?): hippokampus; lat. hippocampus). Je dôležitou súčasťou mozgu človeka a ďalších stavovcov. Patrí do limbického systému a hrá dôležitú úlohu pri konsolidácií informácií z krátkodobej pamäte do dlhodobej pamäte a priestorovej orientácií. Ľudia a iné cicavce majú dva hipokampusy, jeden na každej strane mozgu (cerebrum). Hipokampus je úzko spojený s mozgovou kôrou a u cicavcov sa nachádza v mediálnom temporálnom laloku (strednom spánkovom laloku).

Pri Alzheimerovej chorobe je hipokampus jednou z prvých častí, kde dochádza k poškodeniu. Poruchy pamäte a dezorientácia sa objavia ako prvé príznaky ACH. Škoda na hipokampuse môže byť spôsobená aj nedostatočným okysličením (hypoxia). Aj iné ochorenia, ako encefalitída, meningitída, alebo mediálna temporálna epilepsia (stredná spánková epilepsia) môžu taktiež porušovať činnosť hipokampusu. Ľudia s rozsiahlym poškodením sú neschopní udržať si nové spomienky.

Úloha v pamäti: Psychológovia a neurológovia všeobecne súhlasia, že hipokampus hrá dôležitú úlohu pri tvorbe nových spomienok (epizodická alebo autobiografická pamäť). Hipokampus je taktiež dôležitý pri zapamätaní si často využívaných informácií (FAKTY), teda naučené schopnosti, ktoré nie je ľahké zmeniť. Hipokampus však neovplyvni iné druhy pamäte, ako napríklad pamäť, ktorá je schopná učiť sa novým zručnostiam (hranie na hudobný nástroj).