Hipokampus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hipokampus

Hipokampus (iné názvy: hipokamp, zriedkavo (nesprávne?): hippokampus; lat. hippocampus) je dôležitou súčasťou mozgu človeka a ďalších stavovcov. Patrí do limbického systému a hrá dôležitú úlohu pri konsolidácii informácií z krátkodobej pamäti do dlhodobej pamäti a priestorovej orientácie. Ľudia a iné cicavce majú dva hipokampy, jeden na každej strane mozgu (cerebrum). Hipokampus je úzko spojený s mozgovou kôrou a u cicavcov sa nachádza v mediálnom temporálnom laloku (strednom spánkovom laloku).

Pri Alzheimerovej chorobe je hipokampus jednou z prvých častí, kde dochádza k poškodeniu. Poruchy pamäti a dezorientácia sa objavia ako prvé príznaky Alzheimerovej choroby. Poškodenie hipokampu môže byť spôsobené aj nedostatočným okysličením (hypoxia). Aj iné ochorenia ako sú encefalitída, meningitída alebo mediálna temporálna epilepsia (stredná spánková epilepsia) môžu narúšať činnosť hipokampu. Ľudia s rozsiahlym poškodením nie sú schopní udržať si nové spomienky.

Úloha v pamäti[upraviť | upraviť zdroj]

Psychológovia a neurológovia všeobecne súhlasia, že hipokampus hrá dôležitú úlohu pri tvorbe nových spomienok (epizodická alebo autobiografická pamäť). Hipokampus je taktiež dôležitý pri zapamätaní si často využívaných informácií (faktom), teda naučených schopností, ktoré nie je ľahké zmeniť. Hipokampus však neovplyvni iné druhy pamäti ako napríklad pamäť, ktorá je schopná učiť sa novým zručnostiam (hranie na hudobný nástroj).