Preskočiť na obsah

Hipster (súčasná subkultúra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Príklad výzoru hipsterov
Hipsterské dievča
Bicykel s jedným prevodom

Hipster je termín označujúci príslušníka spoločenskej subkultúry. Ide o osobu vo vekovom rozpätí dvadsiatnikov a tridsiatnikov, ktorá si zakladá na tom, že je nezávislá v myslení, odievaní i prípadnej tvorbe. Často preberá najnovšie trendy v hudbe, móde aj ďalších kultúrnych aspektoch.[1][2] Vďaka tomu je táto subkultúra názorovo aj vzhľadovo konzistentná.

Vznik a pôvodný význam[upraviť | upraviť zdroj]

Termín pochádza pravdepodobne z prostredia bielych amerických jazzových hráčov 40. rokov. Howard Becker v roku 1963 zverejnil výsledky svojej štúdie, v ktorých opísal ich subkultúru a identifikoval dve skupiny: "hips" a "squares". Prví z nich išli proti masám, hrali čo chceli, dávali najavo svoju nadradenosť a pohŕdanie mainstreamom a ostatnými ľuďmi, predovšetkým komerčným publikom. Druhá skupina sa prispôsobila komerčným tlakom a hrala to, čo si publikum žiadalo.

Podobne Ned Poľsky v polovici 60. rokov skúmal beatnikov z Greenwich Village a okrem uvedených dvoch termínov opísal ešte tretiu kategóriu s názvom "hipster". Malo ísť o človeka, ktorý zdieľal zaujatie beatnikov pre drogy a jazz, ale pri tom sa dokázal prejaviť aj ako "hip".[3]

Spisovateľ Norman Mailer opísal v roku 1957 vo svojej eseji Biely černoch Hipster ako "nihilistického bohéma a utláčaného černocha".[4]

O hipsterom sa možno dočítať aj v knihe Williama S. Burroughsa Feťák z roku 1953 či ďalšom beatnickom diele Kvílenie od Allena Ginsberga (1956).

Súčasné poňatie[upraviť | upraviť zdroj]

Od 90. rokov sa termín hipster začal používať v trochu odlišnom poňatí, ktoré pretrváva doteraz. V slovenskej spoločnosti je týmto slovom často nazvaný mladistvý jedinec s vyhraneným štýlom života, správania a obliekania, ktorý sa snaží pôsobiť originálne a predsa len kopíruje predchádzajúce vzory, ktorí s daným originálnym prvkom prišli o niekoľko rokov skôr, a tým opäť zapadá do stáda bežnosti. Toto poňatie hipsterov nie je úplne správne, avšak je rozšíreným pojmom.

V súčasnosti možno takzvaného hipstera veľmi jednoducho odlíšiť od nehipstera, a to jednak podľa vzhľadu, ale aj podľa štýlu života. Hipsterská móda zahŕňa často okuliare s priehľadnými aj nedioptrickými sklami v ťažkých čiernych obrúčkach, upnuté nohavice ako u žien, tak u mužov, flanelové košele a staré saká, ktorá často vytvárajú akoby otrhaný umelecký vzhľad, alebo traky. Vo vlasových zostrihoch sa často objavuje typ "štetec" - ofina a vyholené časti hlavy "na ježka" najmä v okolí uší. Časté sú obrie vlnené čiapky aj v teplejších obdobiach. Hipsteri väčšinou študujú, najčastejšie humanitné vedy, a často sa zdržujú v kaviarňach, na vernisážach, výstavách, koncertoch širšej verejnosti neznámych smoothjazzových saxofonistov, graffiti súťažiach a podobných menej bežných miestach. Rovnako ako u ľudí, ktorí sa radili k pôvodným hippies, aj pre hipsterov je typický mladý vek maximálne do 30 rokov (prípadne vo vekovom rozpätí dvadsiatnikov a tridsiatnikov) a nemanželský život.

Obmeny termínu[upraviť | upraviť zdroj]

Mipster[upraviť | upraviť zdroj]

Mipster, teda akýsi "moslimský hipster", je človek, ktorý zapadá do súdobej kategórie hipsterov, k tomu však vyznáva islamskú vieru. V rovine módy teda patrí k oblečeniu mipsterského dievčaťa aj hidžáb.[5]

Nipster[upraviť | upraviť zdroj]

Nipster či "nazi-hipster" je termín spájajúci nacionalizmus s urbánnou módou hipsterov. Ide o hľadanie nového imidžu krajne pravicového hnutia (neonacizmus) prenikaním do mestských subkultúr. V štýle obliekania ide o posun od tzv. "Bomber" a holých hláv k úzkym nohaviciam a brade.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PARASUCO, Trey. Hipster [online]. Urban Dictionary, 2007-11-22, [cit. 2014-07-05]. Dostupné online. Archivované 2014-07-02 z originálu. (po anglicky)
  2. PELCOVÁ, Martina. Děláme vlny – Identita Radia Wave [online]. Brno: . S. 54. Dostupné online.
  3. Polsky, Ned (1967). S. 149. citovaný: THORNTON, Sarah. Club Cultures: Music, Media and Subcultural Capital. Cambridge : Polity, 1995. 208 s. ISBN 9780745614434. S. 9. (po anglicky)
  4. a b HROCH, Miloš. Nazi hipsterství je pokusem krajní pravice ztratit se v davu [online]. 2014-07-03, [cit. 2014-07-05]. Dostupné online.
  5. han. Oddanost víře a posedlost módou jdou dohromady, vzkazují ve videu mladé muslimky [online]. 2014-01-16, [cit. 2014-07-05]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hipster na českej Wikipédii.