Horúčka sobotňajšej noci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horúčka sobotňajšej noci
Originálny názov Saturday Night Fever
Žáner dráma
Dĺžka 118 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1977
Dátum uvedenia USA 16. december 1977
Spoločnosť Paramount Pictures
Filmový štáb
Réžia John Badham
Scenár Norman Wexler
Námet Nik Cohn
Produkcia Robert Stigwood
Hudba Bee Gees
Kamera Ralf D. Bode
Strih David Rawlins
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Horúčka sobotňajšej noci (angl. Saturday Night Fever) je americká dráma z roku 1977, ktorú režíroval John Badham a produkoval Robert Stigwood. V hlavnej úlohe sa predstavil John Travolta, ktorého postava Tony Manero je mladý Američan s talianskymi koreňmi z newyorskej časti Brooklyn. Manero trávi víkendy tancovaním a pitím na miestnej diskotéke, zároveň sa musí vyrovnávať so sociálnym napätím a dezilúziami, bez životnej perspektívy s pocitom uviaznutia v prostredí talianskej robotníckej štvrte. Príbeh vychádza z článku Kmeňové obrady novej sobotňajšej noci hudobného spisovateľa Nika Cohna, ktorý bol prvýkrát publikovaný v júni 1976 v časopise New York. Vo filme dominuje hudba skupiny Bee Gees a mnohých ďalších významných umelcov z éry diskotéky.

Film Horúčka sobotňajšej noci dosiahol obrovský úspech z komerčného hľadiska aj u kritikov, a mal výrazný vplyv na populárnu kultúru konca 70. rokov. Pomohol spopularizovať disco hudbu po celom svete a inicioval rôzne spolupráce medzi filmovými štúdiami a nahrávacími spoločnosťami. Travolta, už predtým známy z úlohy v televíznom sitkome Vitajte späť, Kotter, sa vďaka filmu stal hviezdou a za svoj výkon bol nominovaný na Oscara za najlepšieho herca, čím sa stal piatym najmladším nominovaným hercom na toto ocenenie v danej kategórii. Film je syntetickým zobrazením aspektov hudby, tanca a subkultúry éry diskoték, vrátane orchestrálnych melódií, haute couture štýlov oblečenia, sexuálnej promiskuity pred objavením sa AIDS, ako aj pôvabných choreografií. Soundtrack Horúčka sobotňajšej noci, ktorému kraľujú diskotékové skladby od Bee Gees, je jedným z najpredávanejších soundtrackov v histórii.[1] John Travolta si rolu Tonyho Manera zopakoval vo filme Staying Alive z roku 1983, ktorý, hoci dosiahol značný divácky úspech, filmový kritici zdrvujúco odmietli.

V roku 2010 vyhlásila americká Kongresová knižnica Horúčku sobotňajšej noci za „kultúrne, historicky alebo esteticky významné dielo“ a vybrala ho na uloženie v Národnom filmovom registri Spojených štátov amerických.

Námet[upraviť | upraviť zdroj]

Scenárista Norman Wexler pre film adaptoval motívy z článku britského spisovateľa Nika Cohna v časopise New York z roku 1976 Kmeňové obrady novej sobotňajšej noci. Hoci Cohn vtedy uvádzal, že jeho text opisuje skutočné udalosti, v polovici 90. rokov priznal, že väčšinu toho, čo bolo v článku, si vymyslel.[2] Cohn v čase písania článku bol v USA len krátko, navyše životný štýl disco bol preňho neznámy a subkultúru, o ktorej mal písať, nedokázal pochopiť. Postavu, z ktorej sa v scenári vyvinul Tony Manero, založil Cohn na svojom známom z anglickej subkultúry mod.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bee Gees' Maurice Gibb dies [online]. usatoday.com, 2003-01-12, rev. 2003-01-13, [cit. 2024-03-07]. Dostupné online. Archivované 2005-10-01 z originálu.
  2. a b LEDUFF, Charlie. Saturday Night Fever: The Life. The New York Times, June 9, 1996. Dostupné online [cit. 2010-05-23].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Saturday Night Fever na anglickej Wikipédii.