Hviezda juhu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hviezda juhu
L'étoile du sud
'The Vanished Diamond' by Léon Benett 01.jpg
obálka francúzskeho vydania

Autor Jules Verne
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Nakladateľstvo originálneho vydania Pierre-Jules Hetzel
Dátum 1. vydania originálu 1884
Ilustrátor originálneho vydania Léon Benett
Literárny žáner dobrodružný román
Slovenské vydania knihy

Hviezda juhu (1884, L'étoile du sud) je dobrodružný román francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Autorstvo románu je ale sporné, lebo pôvodný text, ktorý Jules Verne upravil a vydal pod svojim menom, napísal iný francúzsky spisovateľ André Laurie.

Obsah románu[upraviť | upraviť zdroj]

Kniha rozpráva príbeh z juhoafrických diamantových polí. V centre deja je "Hviezda juhu", diamant dovtedy nevídanej veľkosti a krásy. Francúzsky inžinier Cyprián Méré je presvedčený, že sa mu ho podarilo vyrobiť umelým spôsobom, ktorý vynašiel. Naplnil totiž kovové puzdro chemickou zmesou vlastnej výroby, utesnil ho a dva týždne žhavil v peci. Potom puzdro vybuchlo a Méré našiel diamant v rozdrobenom puzdre pod vrstvou ílu. Pri slávnostnej hostine sa ale diamant záhadne stratí. Podozrenie padne na Méréovho čierneho priateľa Matakitu, ktorý ešte ku všetkému utečte do buše. Po dolapení však Matakit preukáže, že diamant neukradol a že utiekol iba zo strachu. "Hviezda juhu" sa nakoniec nájde v žalúdku pštrosa, ktorý ju prehltol. Navyše sa ukáže, že diamant nie je umelý, čo upokojí majiteľov afrických diamantových baní, ktorí Cypriána Mérého tajným súdom odsúdili na smrť. Pred zavraždením ho zachránilo len priznanie Matakita, že to bol on, kto vložil do roztriešteného kovového puzdra diamant, ktorý našiel v hlušine z bane, pretože chcel Mérému urobiť radosť.

Okrem dobrodružného deja podáva román obraz života a práce na diamantových poliach v Južná Afrike a zachytáva aj divoké, surové a necivilizované mravy, aké vládli v afrických kolóniách a aké v Afrike vládnu veľakrát dodnes.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hviezda juhu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hvězda jihu na českej Wikipédii.