Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba
Originálny názov Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
Žáner sci-fi
Dĺžka 133 min minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 19. máj 1999
Spoločnosť 20th Century Fox
Rozpočet 115 500 000 $
Zárobok 924 488 301 $
Filmový štáb
Réžia George Lucas
Produkcia Rick McCallum
Scenár George Lucas
Hudba John Williams
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Hviezdne vojny: Epizóda I – Skrytá hrozba je sci-fi film Georgea Lucasa.

Film je síce štvrtým natočeným filmom zo základnej šestice filmov "Hviezdne vojny", ale v chronologickom a dejovom poradí je prvý.

Názov[upraviť | upraviť kód]

Anglický názov je „Star Wars: Episode I – The Phantom Menace“, existuje aj skrátený názov „The Phantom Menace“. Na videách znel názov „Star Wars I: The Phantom Menace“. Pracovné tituly filmu boli „ Star Wars: Episode I“ resp. „ Star Wars: Episode I – The Beginning“. Význam anglického „Phantom Menace“ (skrytá/fantómová hrozba, hrozba fantóma, slovná hračka a podobne) je sporný. Slovenský názov v televízii bol (?)Hviezdne vojny I – Skrytá hrozba".

Obsadenie[upraviť | upraviť kód]

Správnosť použitých slovenských verzií mien nie je overená


Dej[upraviť | upraviť kód]

Dej sa začína na planéte menom Naboo, ktorá je okupovaná vojskami droidov (robotov) Obchodnej Federácie. Na pomoc je vyslaná dvojica rytierov rádu Jedi: Qui-Gon Jinn a jeho padawan (učeň) Obi-Wan Kenobi. Na vyjednávaniach sa ich pokúsia zabiť, a oni odhalia plán invázie na Naboo. Zachránia princeznú Padmé Amidalu a odletia na Coruscant, hlavnú planétu galaktickej Republiky, aby informovali Senát o pláne Obchodnej Federácie. Pri úniku však nepriateľskí stíhači poškodia ich loď a preto musia pristáť na planéte Tatooine, aby svoju loď opravili, tam im však obchodník Watto nechce predať súčiastky, kvôli mene, akou chcú zaplatiť. Preto im chlapec menom Anakin Skywalker pomôže a vyhrá preteky klzákov. Za výhru kúpi Qui-Gon Jinn chýbajúce súčiastky a chlapca vyslobodí z otroctva a vezme ho so sebou na Coruscant. Na Corusante však vládne byrokracia a preto sa kráľovná rozhodne, že Naboo oslobodí sama s malou skupinkou Gunganov. S chlapcovou pomocou porazia droidov zatiaľ čo tajomný Darth Maul zabije Qui-Gona, za čo však zaplatí smrťou.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]