Hviezdne vojny (1977)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hviezdne vojny /
Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej
Originálny názov Star Wars / Star Wars: Episode IV – A new hope
Žáner sci-fi
Dĺžka 121
(special edition:125) minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 25. máj 1977
Spoločnosť 20th Fox century
Rozpočet 11 000 000 $
Zárobok 775 398 007 $[1]
Filmový štáb
Réžia George Lucas
Produkcia Gary Kurtz,
George Lucas,
Rick McCallum (special edition)
Scenár George Lucas
Hudba John Williams
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Hviezdne vojny (angl. Star Wars) je sci-fi film Georgea Lucasa. Je to jeden z komerčne najúspešnejších a najznámejších filmov všetkých čias a film, ktorý značne ovplyvnil ďalší vývoj filmov sci-fi (pozri aj Hviezdne vojny (kult)).

Film je síce prvým natočeným filmom zo základnej šestice filmov „Hviezdne vojny“, ale v chronologickom a dejovom poradí je až štvrtý. Prvýkrát bol uverejnený roku 1977 a bol znovu uvedený do kín v rokoch 1979, 1981, 1982, 1997, 2000 a 2004, pričom najmä v roku 1997 boli na filme vykonané značné zmeny (tzv. Special Edition: predĺženie, digitálne spracovania a pod.) a v roku 2012 bola uvedená trojrozmerná verzia.

Názov[upraviť | upraviť kód]

Anglický: Film sa pôvodne volal len „Star Wars“ a až pri jeho opätovnom uvedení v roku 1981 dostal názov „Star Wars: Episode IV: A New Hope“, aby bol konzistentný s názvom ďalšej časti (Star Wars: Episode V: The Empire Strikes Back). Aj v samotnom filme sa v úvodnom texte objavil nadpis „Episode IV: A New Hope“ až v roku 1981. V praxi sa však až do uvedenia DVD v roku 2004 film v anglicky hovoriacom svete propagoval pod názvom „Star Wars“ a na videách sa v Amerike film nazýval „Star Wars IV: A New Hope“. Pôvodný názov scenára znel „Adventures of the Starkiller: Episode 1 – The Star Wars“ a existuje aj pôvodná značne dlhšia verzia filmu pod týmto názvom (bežne označovaná ako „The Star Wars“), ktorú žiaľ videlo len niekoľko novinárov (po verejnom premietaní hotového filmu).

Slovenský: V prípade slovenského názvu sa zdroje rozchádzajú, ale veci sa pravdepodobne majú takto: Pôvodný názov znel aj po slovensky „Hviezdne vojny“, pri premietaní zmodernizovanej verzie koncom 90-tych rokov sa už film volal „Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej“ a v slovenskej televízii bol potom uvedený pod názvom „Hviezdne vojny IV – Nová nádej“.

Dej[upraviť | upraviť kód]

Občianska vojna prebieha po celej galaxii, a rebelom sa podarilo získať tajné plány Hviezdy smrti, obrovskej a nebezpečnej vesmírnej stanice Galaktického impéria, ktorá je schopná ničiť celé planéty. Princezná Leia, členka rebelov, ukryje tieto plány do droida R2-D2, a rýchlo ho pošle na planétu Tatooine, predtým ako ju zatknú vojaci Impéria, ktorí na čele s Darthom Vaderom prepadli jej loď.

Na povrchu planéty je R2-D2 (spolu s droidom C-3PO, ktorý ušiel s ním) prepadnutý a ukradnutý Jawami, miestnymi obchodníkmi. Jawovia droidov predajú farmárovi Owenovi a jeho synovcovi Lukovi Skywalkerovi. Počas údržby droidov Luke spustí hologram, na ktorom princezná Leia žiada o pomoc Obi-Wana Kenobiho. Luke rozmýšľa či Leia môže mať na mysli Bena Kenobiho, starého pustovníka, ktorý žije neďaleko farmy Skywalkerov. Na ďalší deň ho spolu s R2-D2 nájdu, a Ben im prezrádza, že naozaj je Obi-Wan Kenobi, bývalý rytier mystického rádu Jedi. Luke sa dozvedá, že rytieri Jedi pomocou tajomnej a nadprirodzenej energie nazývanej Sila chránili galaxiu, predtým ako ich Impérium všetkých neporazilo. Tiež zisťuje, že Lukov otec bol tiež rytier Jedi, a po boku Obi-Wana bojoval vo Vojne klonov až kým ho nezabil Darth Vader. Obi-Wan potom Lukovi daruje svetelný meč jeho otca.

Obi-Wan sa vydáva na planétu Alderaan, kam podľa inštrukcií Lei má doručiť plány Hviezdy smrti. Lukovi ponúkne aby išiel s ním, ale Luke odmieta. Neskôr však zmení svoj názor, keď zistí, že vojaci Impéria pri pátraní po droidoch zničili farmu a tiež zabili jeho strýka Owena a tetu Beru. Obi-Wan a Luke navštívia bar v Mos Eisley, kde si najmú pašeráka Hana Sola a jeho spoločníka Chewbaccu aby ich na palube svojej lode previezli na planétu Alderaan.

Keď ale prídu k ich cieľu, zisťujú, že planéta tam vôbec nie je - bola zničená Hviezdou smrti na povel Veľkého moffa Tarkina, ktorý po vypočúvaní princeznej Lei zistil, že sa tam nachádza základňa rebelov. Hanova loď je ale zadržaná a pritiahnutá do hangáru Hviezdy Smrti. Luke presvedčí Hana, aby mu pomohol vyslobodiť princeznú Leiu, zatiaľ čo Obi-Wan deaktivuje systém držiaci ich loď v hangáre. Luke, Han a Chewbacca spolu vyslobodia Leiu a s vojakmi v pätách sa rýchlo vracajú na loď. Darth Vader konfrontuje Obi-Wana, a Obi-Wan sa v dueli necháva zabiť. Zvyšku skupiny sa ale podarí zo stanice odletieť.

Neskôr prichádzajú na tajnú základňu rebelov na Yavin 4, netušiac, že Impérium im na loď ukrylo sledovacie zariadenie. Rebeli z plánov zisťujú, že na Hviezde smrti sa nachádza nechránený výfukový otvor, ktorý vedie až do hlavného reaktora, a organizujú útok. Luke sa pridá k rebelom, ale nepodarí sa mu presvedčiť Hana aby im pomohol. Počas neúspešných útokov na Hviezdu smrti zomiera veľa rebelov. Darth Vader vedie letku stíhačiek TIE, ale tesne predtým ako sa mu podarí zaútočiť na Lukovu stíhačku X-Wing je zasiahnutý Hanom, ktorý sa nečakane pripojil do boja. Luke telepaticky získava cez Silu pomoc od Obi-Wana a ničí Hviezdu smrti. Tarkin a jednotky Impéria zomierajú na palube explodujúcej stanice. Po celej bitke sa Luke a Han zúčastnia oslavnej ceremónie, kde ich Leia vyznamenáva medailami.

Obsadenie[upraviť | upraviť kód]

Správnosť použitých slovenských verzií mien nie je overená

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]