Darth Vader

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Darth Vader (Anakin Skywalker) je fiktívna postava, pôvodne rytier Jedi, neskôr temný Sithský lord, vo svete Star Wars.

Anakin vyrástol na planéte Tatooine ako syn otrokyne Shmi Skywalker. Ako malý chlapec pomohol dvojici rytierov Jedi a Padmé Amidale, kráľovnej z planéty Naboo, v boji proti Obchodnej federácii a jej armáde droidov, následne bol prijatý za učeníka do rádu Jedi. Aj v neskoršom veku zachránil Amidale život a zamiloval sa do nej (napriek tomu, že lásku k určitej osobe mal ako Jedi zakázané). S Padmé mal dvojčatá – Luka a Leiu – narodené na vesmírnej stanici Pollis Massa (Padmé pri pôrode zomrela).

V závere vojny galaktickej Republiky s Konfederáciou nezávislých systémov sa pridal na Temnú stranu Sily a po boku Sithského lorda Dartha Sidiousa premenili Republiku na Galaktické Impérium. Meno Vader dal Anakinovi jeho nový majster Sidious (ktorý pre ostatných vystupoval ako senátor a neskôr kancelár, resp. cisár Palpatine), keď Anakin prešiel k Temnej strane Sily a stal sa jeho učencom (Darth je hodnosť najvyšších Sithov). V neskoršej dobe je v Galaxii s pomocou temnej sily najobávanejším podriadeným Imperátora Palpatina.

Vader utrpel v súboji so svojim bývalým majstrom Obi-Wanom ťažké zranenia a prežil len vďaka kybernetickým protézam a náhradám orgánov (dostal akúsi prenosnú JISku v podobe čierneho brnenia) – je skôr stroj ako človek, teda kyborg. Svoje sithské schopnosti využiva v boji proti republike a patrí spolu s cisárom k najzápornejším postavám v celej ságe Hviezdnych vojen. Na konci šiesteho filmu – Návrat Jediho – sa však predsa len vráti k Svetlej strane Sily a pomôže svojmu synovi Lukeovi poraziť imperátora. Následne zomiera, no stáva sa duchom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]